لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۱:۳۴

یک ماه مانده به المپیک، فدراسیون قایقرانی ایران تعلیق شد


عکس تزئینی است
فدراسیون جهانی قایقرانی از تعلیق فعالیت‌های فدراسیون قایقرانی ایران خبر داده و تأکید کرده است که حضور تیم قایقرانی ایران در المپیک تنها با تأیید احمد دنیامالی، رئیس پیشین و برکنار شده این فدراسیون، امکان‌پذیر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، خوزه پرورِنا، رئیس فدراسیون جهانی قایقرانی، ششم تیرماه، در نامه‌ای به محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان ایران، اظهار کرد که با توجه به این‌که این فدراسیون جهانی از توضیحات مسئولان در خصوص برکناری احمد دنیامالی قانع نشده، تصمیم به تعلیق فعالیت‌های فدراسیون قایقرانی ایران گرفته است.

آقای پرورنا تأکید کرده است که این فدراسیون همچنان آقای دنیامالی را به عنوان ریاست فدراسیون قایقرانی ایران به رسمیت می‌شناسد و افزوده است که ورزشکاران ایرانی رشته قایقرانی، تنها با تأیید آقای دنیامالی مجاز به شرکت در بازی‌های المپیک لندن خواهند بود.

تصمیم‌های جدید فدراسیون جهانی قایقرانی در قبال قایقرانی ایران پس از آن اتخاذ شد که وزیر ورزش ایران، احمد دنیامالی را پس از شش سال و نیم ریاست بر فدراسیون قایقرانی از سمت خود برکنار کرد.

در نامه رئیس فدراسیون جهانی قایقرانی به وزیر ورزش همچنین آمده است که تمامی فعالیت‌های فدراسیون قایقرانی ایران، در صورت تأیید آقای دنیامالی از سوی فدراسیون جهانی قایقرانی به رسمیت شناخته می‌شود و همچنین تیم‌های منتخب برای شرکت در مسابقات جهانی «کانوپلو» نیز باید به تأیید احمد دنیامالی برسند.

وزیر ورزش ایران که اواخر سال ۹۰ اقدام به تغییر روسای فدراسیون‌های جودو و تیروکمان کرده بود، اواخر اردیبهشت‌ماه نیز مدیران پنج فدراسیون قایقرانی، دوچرخه‌سواری، شنا، اسکیت و ورزش‌های بومی و محلی را تغییر داد.

به دنبال این تغییر کمیته بین‌المللی المپیک و شورای المپیک آسیا با ارسال نامه‌ای مشترک به کمیته ملی المپیک ایران، خواستار ادای توضیح و شفاف‌سازی درباره مداخله دولت ایران در امور داخلی فدراسیون‌های ورزشی شدند.

به تازگی نیز کمیته بین‌المللی المپیک در دومین نامه خود به کمیته المپیک ایران، بار دیگر از مقام‌های ورزش ایران خواسته‌ است تا درباره تغییرات مدیریتی اخیر توضیح دهند.

روزنامه شرق می‌نویسد که این نامه «احتمال خطر تعلیق را برای بعضی از رشته‌های ورزشی ایران در المپیک ۲۰۱۲ به دنبال دارد».

شاهرخ شهنازی، عضو هیئت اجرایی کمیته ملی المپیک، با اشاره به ارسال نامه دوم از سوی کمیته بین‌المللی المپیک به ایران، خطر تعلیق ورزش ایران را «جدی» می‌داند، حال آن‌که احمد ناطق نوری، دیگر عضو این هیئت، می‌گوید این نامه خطر تعلیق به دنبال ندارد.

مجلس شورای اسلامی در خصوص برکناری‌های اخیر و همچنین کمبود منابع مالی کمیته ملی المپیک و فدراسیون‌های ورزشی، وزیر ورزش را به مجلس فراخوانده است.
XS
SM
MD
LG