لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۲۸

هیاتی به نمایندگی از شرکت‌های فرانسوی به ایران می‌رود


رئیس اتحادیه کارفرمایان فرانسه می‌گوید هیاتی به نمایندگی از «بزرگترین شرکت‌های فرانسه» برای بررسی فرصت‌های تجاری و ارتباطی٬ اواسط بهمن‌ماه به ایران سفر می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ پیِر گاتاز٬ رئیس اتحادیه «جنبش شرکت‌های فرانسه» (مِدِف)٬ روز چهارشنبه٬ ۲۵ دی‌ماه در یک کنفرانس خبری گفت که طبق برنامه‌ریزی‌های مدف این هیات از ۱۳ تا ۱۶ بهمن‌ماه به ایران سفر می‌کند.

آقای گاتاز از معرفی این شرکت‌ها خودداری کرد اما روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال» می‌گوید شرکت برق «ژِ دِ اِف سوئز»٬ شرکت تولید برق و حمل و نقل «آلستوم»٬ شرکت انرژی و حمل و نقل «وئولیا» و شرکت «سافران» که در زمینه ساخت موتور هواپیما٬ موشک و همچنین حوزه هوافضا و امنیت فعالیت می‌کند٬ از جمله شرکت‌هایی هستند که قصد دارند نمایندگانی به ایران بفرستند.

پیشتر به دنبال اعمال تحریم‌های غرب علیه ایران٬ بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی، تجارت با ایران را متوقف کرده و از ایران خارج شدند.

پس از آن٬ با امضای توافق‌نامه هسته‌ای سوم آذرماه میان ایران و ۱+۵ تصمیم بر آن شد که به دنبال خودداری از پیشبرد بیشتر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی٬ غرب نیز از شدت تحریم‌ها علیه ایران بکاهد.

با این اوصاف٬ به گفته رویترز شرکت‌های فرانسوی حال مشتاق هستند تا به دنبال کاهش شدت تحریم‌ها٬ بار دیگر از فرصت‌های تجاری در ایران استفاده کنند.

فرانسوا نیکولو٬ سفیر پیشین فرانسه در ایران به خبرگزاری رویترز گفته است که شرکت‌های فرانسوی‌ای که تا پیش از اعمال تحریم‌ها در ایران فعالیت می‌کردند٬ حال خواهان بازگشت به ایران هستند.

او از جمله به شرکت‌های «رنو»٬ «پژو سیتروئن»٬ «ایرباس گروپ» و شرکت‌های خدمات بانکی «کرِدی آگریکول»٬ «سوسیته ژنرال» و «بی‌اِن‌پی پاریبا» اشاره کرده است.

کمپانی‌های پژو و رنو، آذرماه سال جاری هیئتی را برای شرکت در همایش خودرو به ایران اعزام کرده بودند.

شرکت‌های پژو و رنو فرانسه از بزرگترین شرکت‌های صادرکننده خودرو به ایران بودند که در سال‌های اخیر٬ در پی تحریم‌ها علیه ایران٬ همکاری با این کشور را قطع کرده بودند.

حال اما به گفته رویترز این کمپانی‌ها در نظر دارند تا از مهلت شش‌ماهه توافق هسته‌ای ژنو استفاده کرده و پیش از هجوم رقبایشان٬ جایگاه پیشین خود را در بازار این کشور باز یافته و فروش خودرو به ایران را از سر بگیرند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG