لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۴۱

پایان مهلت ثبت‌نام برای استفاده از «وی‌پی‌ان قانونی» در ایران


شورای عالی فضای مجازی می‌گوید در ابتدا اشخاص حقوقی مجاز به ثبت‌نام هستند، اما پس از آن اشخاص حقیقی نیز مشمول این خدمات خواهند بود.
ثبت‌نام برای استفاده از «وی‌پی‌ان قانونی» در ایران در حالی روز شنبه، پنجم اسفند، به اتمام می‌رسد که در این مرحله تنها اشخاص حقوقی مجاز به ثبت نام بودند. مرکز ملی فضای مجازی تأکید کرده است که این سامانه برای دور زدن فیلترینگ نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، ثبت‌نام سازمان‌ها و مؤسسات برای دریافت «وی‌پی‌ان قانونی» از۲۷ بهمن سال جاری آغاز شده است. بر اساس تعهدنامه استفاده از این سامانه، در صورت استفاده غیرمجاز از وی‌پی‌ان‌ها، خدمات مذکور قطع می‌شود و دارنده مجوز استفاده نیز حق هیچ‌گونه اعتراضی نخواهد داشت.

در همین زمینه مرکزی ملی فضای مجازی، وابسته به شورای‌ عالی فضای مجازی، تأکید کرده است که این سامانه برای دور زدن فیلترینگ نیست و سوء استفاده از این خدمات، پیگرد قانونی خواهد داشت.

در جریان ثبت‌نام، متقاضیان باید اطلاعات تکمیلی خود از جمله «آی‌پی» آدرس‌های معتبر سازمان، نام سازمان و نوع مالکیت و واحد را وارد کنند. در عین حال معرفی نماینده تام‌الاختیار به همراه کد ملی، تلفن همراه، کد پستی و آدرس وی نیز برای ثبت‌نام الزامی است.

وی‌پی‌ان یک پروتکل اینترنتی است که مسیر امن‌تری را برای ارسال و دریافت اطلاعات در اینترنت در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما در ایران با توجه به فیلترینگ و محدودیت‌هایی که در زمینه دسترسی به اینترنت وجود دارد، کاربران عادی از وی‌پی‌ان‌ها برای دسترسی به محتوای فیلتر شده در اینترنت استفاده می‌کنند.

شورای عالی فضای مجازی پیشتر گفته بود که برخی کاربران اینترنتی که نیاز دارند برای مبادلات و فعالیت های اینترنتی خود از مسیرهای امن‌تری استفاده کنند در حال حاضر مجبور به استفاده از وی‌پی‌ان‌های «غیرقانونی» هستند که در همین راستا این شورا تصمیم به ارائه این خدمات شده است.

مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، هفتم بهمن ماه در این خصوص به خبرگزاری مهر گفته بود: «بانک‌ها، سیستم‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری نیاز دارند که از پروتکل‌های رمز استفاده کنند و بسیاری از نهادهای دیگر نیز نیاز به استفاده از این پروتکل دارند که در این زمینه نیاز است قانونی در کشور اجرایی شود».

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی در فاز ابتدایی اجرای این طرح، این خدمات به اشخاص حقوقی اختصاص می‌گیرد و در فاز‌های بعدی این طرح، اشخاص حقیقی نیز مشمول استفاده از این طرح خواهند بود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG