لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۱۷

ایران: برای حل بحران سوریه تمام تلاش‌مان را می‌کنیم


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اظهار این‌ که جمهوری اسلامی آمادگی دارد در برقراری امنیت در سوریه نقش داشته باشد می‌گوید که ایران برای حل بحران سوریه تمام تلاش خود را خواهد کرد.

رامین مهمانپرست در گفت‌و‌گویی با روزنامه دولتی ایران که روز شنبه، ۲۴ تیرماه، منتشر شد، با اعلام آمادگی ایران برای حل بحران سوریه گفت: «ایران یکی از کشورهای تأثیرگذار برای برقراری امنیت در سوریه است و برای این مسئله باید روی ظرفیت‌های کشورمان حساب باز بشود.»

وی با تأکید بر این‌ که امنیت سوریه، امنیت منطقه را به دنبال دارد، افزود: «جمهوری اسلامی ایران حتما از تمام ظرفیت‌های خود برای حل بحران سوریه استفاده خواهد کرد.»

رامین مهمانپرست در این گفت‌و‌گو بار دیگر بر حمایت ایران از طرح کوفی عنان برای حل بحران سوریه تأکید کرد.

به دنبال برگزاری نشست ژنو درباره سوریه که ایران و عربستان سعودی به آن دعوت نشده بودند، کوفی عنان که بارها بر اهمیت حضور ایران در تلاش‌های برای حل بحران سوریه تأکید کرده است، به ایران سفر کرد و پس از آن موافقت ایران با طرح شش ماده‌ای صلح را اعلام کرد.

آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در سوریه، گفت‌و‌گو میان دولت و معترضان، آزادی فعالیت احزاب و رسانه‌ها، برگزاری انتخابات آزاد و رقابتی و اصلاح قانون اساسی مهم‌ترین بندهای این طرح هستند.

رامین مهمانپرست در گفت‌وگو با روزنامه ایران با تأکید بر این‌ که دولت سوریه و مخالفان این کشور مهم‌ترین‌ عناصر برای حل بحران سوریه هستند، افزود که کشورهای منطقه باید «فضای برقراری تماس بین دولت و مخالفین و همچنین انجام اصلاحات توسط دولت سوریه» را ایجاد کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «چه در اجلاس‌ها شرکت بکنیم، چه نکنیم، برای برقراری امنیت در منطقه و برای حل بحران سوریه حتما تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد.»

این اظهارات در حالی مطرح شده است که آمریکا که بر عدم حضور ایران در هر گونه نشستی در خصوص سوریه تأکید دارد، می‌گوید جمهوری اسلامی در حال حاضر خود بخشی از مشکلاتی است که موجب ایجاد بحران در سوریه شده است.

۱۶ ماه از ناآرامی‌ها در سوریه می‌گذرد و به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این مدت «بیش از ۱۷ هزار نفر» قربانی خشونت‌ها در این کشور شده‌اند.
XS
SM
MD
LG