لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۵۷

ایران: دو شناور اماراتی توقیف و ۱۳ ملوان در خلیج فارس دستگیر شدند


اگرچه سال ۱۹۷۱ در توافقی میان ایران و بریتانیا، جزایر سه‌گانه به ایران بازگردانده شده است، امارات مدعی آن‌ها است.
یک مقام نیروی دریایی جمهوری اسلامی می‌گوید که دو شناور اماراتی که به طور «غیرمجاز» وارد آب‌های استحفاظی ایران در خلیج‌فارس شده و مشغول ماهیگیری بودند، توقیف و ۱۳ ملوان این شناورها دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، علی وصالی، فرمانده پایگاه دریابانی ابوموسی، روز چهارشنبه، ۲۹ خردادماه، گفت که مأموران پایگاه دریابانی ابوموسی این دو شناور را حین صیادی در آب‌های خلیج فارس مشاهده کرده و افزود: «پس از توقیف این دو شناور، مأموران ۱۲ ملوان اماراتی و یک ملوان هندی این شناور را دستگیر و به اسکله نظامی منتقل کردند.»

به گفته آقای وصالی، «۳۰ کیلوگرم ماهی» در این دو شناور کشف شده است و این افراد «قصد داشتند تا تعداد بیشتری ماهی را به شکل غیرمجاز» صید کنند.

این دستگیری در حالی صورت گرفته است که ایران و امارات سال‌هاست که درگیر اختلافاتی بر سر حاکمیت بر سه جزیره تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی هستند. این تنش‌ها به‌ویژه پس از سفر فروردین‌ماه ۱۳۹۱ محمود احمدی‌نژاد به ابوموسی تشدید شد.

اگرچه سال ۱۹۷۱ در توافقی میان ایران و بریتانیا، این سه جزیره به ایران بازگردانده شده است، امارات مدعی آنهاست.

ابوموسی که تنها جزيره دارای جمعيت در ميان اين سه جزيره است، بر اساس توافقی ميان ايران و شيخ‌نشين شارجه که اکنون بخشی از امارات متحده عربی است، در کنترل ایران است، ولی سکنه عربی که در بخشی از جزیره ساکن هستند در امور داخلی خود آزاد خواهند بود.

با این‌ حال امارات می‌گويد که ايران در سال ۱۹۹۲ کنترل کامل جزيره ابوموسی را در اختيار گرفته و اقدام به ايجاد فرودگاه و پايگاه نظامی در آن کرده است.

در همین زمینه شورای همکاری خلیج فارس ۱۱ خردادماه ۱۳۹۲، ایران را به «اشغال» جزایر سه‌گانه متهم کرد و مدعی شد که این جزایر تحت حاکمیت امارات متحده عربی است.

وزارت خارجه ایران که اختلافات میان دو کشور را «سوء تفاهم» خوانده و این جزایر را جزئی از خاک ایران می‌داند، در واکنش به این بیانیه، اظهارات شورای همکاری خلیج فارس را «مداخله‌جویانه» خوانده است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG