لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۵

اعتراض کری به انتقادهای وزیر دفاع اسرائیل از آمریکا درباره ایران


جان کری در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو٬ نخست وزیر اسرائیل٬ نسبت به اظهارات موشه یعلون اعتراض کرده است.
جان کری روز چهارشنبه به اظهارات موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل، درباره آمریکا اعتراض کرد. آقای یعلون گفته بود که آمریکا در سطح بین‌المللی ضعیف شده است و کشورش نمی‌تواند برای هرگونه اقدامی علیه برنامه هسته‌ای ایران٬ به آمریکا متکی باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه٬ ۲۸ اسفندماه٬ با بنیامین نتانیاهو٬ نخست وزیر اسرائیل تماس تلفنی گرفته و نسبت به اظهارات موشه یعلون اعتراض کرده است.

جن ساکی گفت که اظهارات وزیردفاع اسرائیل «غیرسازنده» و با روابط نزدیک آمریکا و اسرائیل در «تناقض» است. خانم ساکی به واکنش آقای نتانیاهو به اعتراض‌های جان کری اشاره‌ای نکرد.

وزیر دفاع اسرائیل ۲۷ اسفند ماه در سخنرانی خود در دانشگاه تل‌آویو اگر چه تاکید کرد که به باور اسرائیل، آمریکا تنها کشوری است که باید کارزار علیه ایران را رهبری کند٬ ولی گفت که در گفت‌و‌گوهای هسته‌ای٬ تهران دست بالا را دارد.

وی افزود که اسرائیل در راستای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران٬ تنها به خود متکی است.

آقای یعلون تاکید کرده بود که آمریکا در سطح بین المللی ضعیف شده است و بحران اوکراین را «نشانه ضعف» این کشور دانست.

اسرائیل از منتقدان اصلی گفت‌و‌گوهای هسته ایران و ۱+۵ است و معتقد است که این توافق منجر به کاهش توانایی نظامی هسته‌ای ایران نشده است. این کشور همچنین حال بار‌ها اعلام کرده که گزینه اقدام نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران روی میز است.

در همین خصوص روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز چهارشنبه ۲۸ اسفند ماه گزارش داد که بنیامین نتانیاهو و موشه یعلون به ارتش اسرائیل فرمان داده‌اند که به آماده‌سازی خود برای حمله احتمالی به تاسیسات هسته‌ای خود ادامه بدهند و بودجه‌ای «۲.۹ میلیارد دلاری» را به این منظور اختصاص داده‌اند.

این در حالی است که آمریکا می‌گوید باید راه‌های دیپلماتیک را برای حل این پرونده دنبال کرد و در همین راستا ایران و شش قدرت جهانی به مذاکره برای رسیدن به راه حلی نهایی برای برنامه اتمی تهران مشغول هستند.

اسرائیل در ماه‌های اخیر بارها آمریکا را مورد انتقاد قرار داده است. جمله موشه یعلون ماه ژانویه نیز گفته بود که جان کری درباره صلح خاورمیانه فردی «متوهم و لجوج است». این اظهارات خشم مقام‌های آمریکایی را برانگیخت و اسرائیل در نهایت ناچار به عذرخواهی از آمریکا شد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG