لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۳۸

آمریکا: در این مرحله ایران به جز حمایت از اسد کاری نکرده است


در حالی که وزیر خارجه آمریکا درصدد است یک هفته دیگر با همتای روس خود درباره نقش بالقوه ایران در کنفرانس صلح سوریه گفت‌و‌گو کند٬ ایالات متحده روز سه‌شنبه ایران را به‌شکلی به نقش داشتن در خشونت‌های سوریه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ جِن ساکی٬ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه٬ ۱۷ دی‌ماه در جمع خبرنگاران گفت: «در این مرحله ایران به جز حمایت از رژیم بشار اسد٬ کمک به اعزام جنگجویان غیرسوری و کمک به حکومت سوریه برای اعمال خشونت علیه مردمش٬ کاری نکرده است.»

خانم ساکی افزود: «اگر ایرانی‌ها می‌خواستند که جدیتشان را در دستیابی به نتیجه‌ای مثبت در خصوص سوریه نشان دهند٬ گام‌هایی هست که می‌توانستند بردارند٬ اما نشانه‌ها حاکی است که ایران هیچ علاقه‌ای به برداشتن این گام‌ها ندارد.»

جان کری٬ وزیر خارجه آمریکا ۱۵ دی‌ماه گفت گرچه تصور مشارکت ایران در کنفرانس «ژنو ۲» در سطح وزیران دشوار است٬ ایران در حاشیه این کنفرانس می‌تواند «نقشی سازنده» در حل بحران سوریه داشته باشد.

به دنبال آن٬ ۱۶ دی‌ماه مقام‌های دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز گفتند که ایران می‌تواند با درخواست از دمشق برای توقف بمباران مناطق مسکونی و تسهیل دسترسی شهروندان سوری به کمک‌های بشردوستانه٬ شانس خود برای ایفای نقش در حاشیه نشست «ژنو ۲» را افزایش دهد.

این در حالی است که وزارت خارجه ایران اعلام کرده است که هیچ پیش‌شرطی را برای حضور در این نشست نخواهد پذیرفت.

روز دوشنبه سازمان ملل با ارسال دعوت‌نامه٬ از ۳۰ کشور برای شرکت در کنفرانس صلح سوریه که به «ژنو ۲» مشهور است٬ دعوت به عمل آورد. نام ایران در میان مدعوین نبود٬ اگرچه به گفته سخنگوی سازمان ملل٬ بان‌ گی‌مون٬ دبیرکل این سازمان حامی دعوت از ایران به این کنفرانس است.

ایالات متحده و روسیه که طرح اولیه برگزاری چنین نشستی را مطرح کرده‌اند٬ هنوز بر سر نقش ایران در مذاکرات صلح سوریه که به «ژنو ۲» مشهور است٬ به توافق نرسیده‌اند.

به گفته خبرگزاری فرانسه در همین زمینه جان کری قصد دارد ۲۳ دی‌ماه در پاریس با همتای روس خود٬ سرگئی لاوروف دیدار کند تا طرفین در مورد حضور یا عدم حضور ایران در این نشست گفت‌و‌گو کنند.

کنفرانس صلح سوریه و نشست وزرای خارجه کشورهای مختلف در این ارتباط از دوم بهمن‌ماه در سوییس آغاز می‌شود.

هدف اين کنفرانس دستيابی به راه حلی سياسی برای پايان دادن به نزديک سه سال جنگ و خونريزی در سوريه است.
XS
SM
MD
LG