لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۱

جام‌های بی رنگ و بوی بین‌المللی در ایران


جام کشتی فرنگی یادگار امام
رقابت‌های بین‌المللی کشتی فرنگی ایران موسوم به جام یادگار امام، با هفت طلا از هفت وزن و کسب ۷۰ امتیاز کامل برای ایران به پایان رسید. این مسابقات با شرکت ۱۰۹ کشتی‌گیر برگزار شد که فقط ۱۵ نفرشان خارجی بودند و از ترکیه، گرجستان و آذربایجان به روی تشک آمدند.

در جام‌های بین‌المللی، میزبان در هر وزن دو تا حداکثر هشت کشتی گیر را به روی باسکول می‌فرستد. گاهی در برخی کشورها مانند روسیه این رقم به ۱۰ نفر می‌رسد، که در مقابل نیز ۲۰ مهمان خارجی هم در آن وزن حضور می‌یابند، اما در جام یادگار امام، به طور مثال در وزن ۵۵ کیلو، ایران ۱۵ شرکت کننده داشت، بدون حتی یک مهمان خارجی.

جام تختی در کشتی آزاد نیز امسال ضعیف‌ترین دوره خود را سپری کرد. صرف نظر از عدم حضور تیم‌ها و کشتی‌گیران شاخص خارجی، حتی نفرات مطرح داخلی نیز به جام تختی پشت کردند. جامی که به عنوان دومین جام جایزه بزرگ فیلا تثبیت شده بود، پس از روی کار آمدن حجت‌الله خطیب و برگزاری ضعیف این مسابقات، از فهرست جام‌های جایزه بزرگ فیلا حذف شد و جای خود را به جام ساساری ایتالیا داد.

اوضاع برای جام بین‌المللی کشتی فرنگی یادگار امام به مراتب بدتر از جام تختی است.

این جام در ابتدا به طور کامل از تقویم فیلا کنار گذاشته شد و سپس با تغییر برنامه و موکول شدن مسابقات از بهمن ۹۱ به خرداد ۹۲، مجدداً در تقویم فیلا گنجانده شد اما کیفیت مسابقات به قدری پایین بود که حتی سالن نیز برخلاف همیشه خالی از تماشاگر ماند.

در این مسابقات که با مقررات جدید داوری فدراسیون جهانی کشتی برگزار شد، نفرات اصلی کشتی فرنگی ایران حضور نداشتند و از جمع المپیکی‌ها فقط سعید عبدولی پا به میدان گذاشت و مدال طلای وزن ۷۴ کیلوگرم را به گردن آویخت.

نکته مثبت این مسابقات برای ایران، هماهنگی با قوانین جدید بود که کشتی را تهاجمی‌تر از قبل کرده است. شیرزاد بهشتی در وزن اول با اجرای پیچ پیچک در فینال، تماشاگران را به وجد آورد. محمد نوربخش با سالتو بارانداز بر خارابادزده چیره شد. افشین بیابانگرد کمرگیری کرد و حریف را از بالا به پل برد تا ۵ امتیاز بگیرد. او با کنده فرنگی نیز هنرنمایی کرد. سعید عبدولی با فیتوهای قدرتمندانه، شروع خوبی با مقررات جدید داشت. مهدی علیاری هم در دیدار فینال با اجرای فن پنج امتیازی از سد حسن بیگدلی گذشت.

رده بندی انفرادی و تیمی این مسابقات به شرح زیر است:

۵۵ کیلوگرم: ۱- شیرزاد بهشتی ۲- مصطفی بهزادی مقدم ۳- بهروز ملکی و مرتضی قاسمی راد

در این وزن حمید سوریان پس از کسب شش مدال طلای جهان و المپیک، در انتخابات شورای شهر ثبت نام کرده و حتی اگر از کشتی خداحافظی نکرده باشد، به نظر نمی‌رسد شانسی برای حضور در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ بوداپست داشته باشد.

۶۰ کیلوگرم: ۱- محمد نوربخش ۲- کمال خارابادزه (گرجستان) ۳- محمد سلطانی و محسن حاجی پور

در این وزن امید نوروزی دارنده مدال طلای المپیک لندن غایب بود و مشخص هم نیست در صورت بازگشت به میدان، در کدام وزن به روی تشک خواهد رفت؛ همچنان ۶۰ کیلو یا وزن جدید که عبدولی آن را برای او خالی گذاشته؟

۶۶ کیلوگرم: ۱- افشین بیابانگرد ۲- آزاد علی یف (آذربایجان) ۳- تاریل ابرالیدزه (گرجستان) و برومند اصلان قره داغی

بیایانگرد که قبلاً نیز بارها در این تورنمنت و در همین وزن روی سکوی نخست ایستاده، بار دیگر حرف اول را زد. اگر امید نوروزی در ۶۰ کیلو بماند، بعید است این کشتی‌گیر اردبیلی تهدیدی برای دوبنده تیم ملی در پیش رو داشته باشد.

۷۴ کیلوگرم: ۱- سعید عبدولی ۲- ایلیا گولباتاشویلی (گرجستان) ۳ – تیمور عمراوف (آذربایجان) و عثمان کوشی (ترکیه)

تنها فرنگی کار المپیکی ایران که در جام یادگار پا به میدان گذاشت، سزاوارانه مدال طلای ۷۴ کیلو را به گردن آویخت. سعید عبدولی در نیمه نهایی مقابل عثمان کوشی از ترکیه پیروز شد و در فینال هم نماینده گرجستان را مغلوب کرد.

۸۴ کیلوگرم: ۱- مجتبی کریم‌فر ۲- ریوازی نادارشویلی (گرجستان) ۳- مهدی هدایی و حسین نوری

قهرمانی کریم‌فر در غیاب بزرگان این وزن مثل طالب نعمت پور و حبیب اخلاقی رخ داد، با این حال او با نمایش تحسین برانگیزش نشان داد که تشنه بر هم زدن معادلات تکراری قدرت در وزن پنجم است.

۹۶ کیلوگرم: ۱- مهدی علیاری ۲- حسن بیگدلی ۳- پوریا میرزا معصوم زاده و احمد تاچیلدیز (ترکیه)

علیاری پس از قهرمانی در مصاحبه با خبرنگاران، رجز محترمانه‌ای برای قاسم رضایی قهرمان المپیک لندن خواند و گفت قصد دارد حرف‌هایش را در مسابقات انتخابی با حضور تمام مدعیان بزند.

۱۲۰ کیلوگرم: ۱- امیر قاسمی منجزی ۲- بهنام مهدیزاده ۳- یاشار عیسی زاده و امیر حسین شربیانی

در حضور دو خارجی و ۱۷ ایرانی مدال طلا به فرنگی کار خوزستانی رسید. در این وزن برای تصاحب دوبنده تیم ملی رقابت زیبایی بین منجزی، امیر علی اکبری و بشیر باباجان زاده شکل خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG