لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۳

درگیری‌ و حملات انتحاری در شمال عراق دستکم ۳۶ کشته برجای گذاشت


یکی از مجروحان بمب‌گذاری انتحاری در نینوا- ۱۶ خردادماه ۱۳۹۳
روز جمعه دو حمله انتحاری و همچنین درگیری میان نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان در استان نینوا در شمال عراق٬ دستکم ۳۶ کشته و ۴۵ زخمی برجای گذاشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از مقام‌های پلیس و پزشکی عراق٬ روز جمعه ۱۶ خردادماه دو بمب‌گذار انتحاری در روستای «الموفقیه» در شرق موصل٬ پایتخت استان نینوا٬ با انفجار خودروهای خود چهار تن را کشتند و ۴۵ تن دیگر را زخمی کردند.

بیشتر ساکنان این روستا از اقلیت‌های «شبک» هستند. اکثر جمعیت حدودا ۳۰ هزار نفری شبک‌ها پیرو مذهبی آمیخته از شیعه و باورهای محلی هستند و تاکنون بارها از سوی اسلام‌گرایان افراطی هدف حمله قرار گرفته‌اند.

روز جمعه به گفته مقام‌های عراقی٬ در غرب موصل نیز چهار مامور پلیس٬ سه سرباز٬ یک فرد غیرنظامی و ۱۵ شبه‌نظامی کشته شدند.

در همین روز همچنین در شرق موصل سه سرباز در درگیری با شبه نظامیان کشته شدند و در جنوب این شهر نیز نیروهای امنیتی پنج فرد را که مظنون به حمله انتحاری بودند٬ کشتند.

حملات شمال عراق در حالی صورت گرفته است که روز پنجشنبه ۱۵ خردادماه در شمال بغداد نیز شبه‌نظامیان حمله گسترده‌ای را در شهر سامرا آغاز کردند. به گفته پلیس در نهایت پس از ساعت‌ها درگیری و کشته شدن ۱۲ نیروی پلیس و ده‌ها شبه‌نظامی٬ نیروهای حکومتی توانستند بار دیگر کنترل سامرا را به دست بگیرند.

در عین حال استان انبار در جنوب عراق نیز اکنون بیش از پنج ماه است که درگیر جدال و ناآرامی‌ است. سازمان ملل روز جمعه اعلام کرد که در جریان درگیری‌های این استان هم مرز سوریه٬ نزدیک به ۴۸۰ هزار نفر این منطقه را ترک کرده‌اند.

خشونت‌ها در عراق در چند وقت گذشته شدت گرفته است و بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان ملل و دولت عراق٬ در یک ماه گذشته بیش از ۹۰۰ تن در عراق قربانی خشونت شده‌اند.

بر اساس شمارشی که خبرگزاری فرانسه انجام اده است٬ از ابتدای سال ۲۰۱۴ تا کنون بیش از چهار هزار و ۳۰۰ تن در عراق کشته شده‌اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG