لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۴:۰۲

همسر مرزبان ربوده شده از مجامع بین‌المللی درخواست کمک کرد


الهام نظردوست٬ همسر جمشید دانایی‌فر٬ مرزبانی که جیش‌العدل می‌گوید او را به قتل رسانده است.
الهام نظردوست٬ همسر جمشید دانایی‌فر٬ مرزبانی که جیش‌العدل می‌گوید او را به قتل رسانده است.
در حالی که ایران می‌گوید نمی‌تواند مرگ جمشید دانایی‌فر٬ مرزبان ربوده شده توسط جیش‌العدل را با قطعیت تایید کند٬ همسر وی روز چهارشنبه از مجامع بین‌المللی برای روشن شدن وضعیت همسرش درخواست کمک کرد.

الهام نظردوست٬ همسر جمشید دانایی‌فر٬ روز چهارشنبه٬ ۲۰ فروردین‌ماه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی٬ ایرنا٬ گفت: «شوهر من مانند هر سرباز دیگری در هر نقطه از جهان در راه صیانت و حفاظت از مرزها و آسایش مردم کشور تلاش داشت و انتظار دارم آن‌هایی که او را در اختیار دارند این موضوع را درک کنند.»

خانم نظام‌دوست که می‌گوید فرزندش مدتی پس از ربوده شودن همسرش به دنیا آمده٬ در ادامه افزود: «انتظار دارم مجامع جهانی من و فرزند تازه متولد شده جمشید را فراموش نکنند و کمک کنند هرچه زودتر خانواده‌ای را از نگرانی رهایی بخشند».
گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر
گروهبان یکم جمشید دانایی‌فر


گروه جيش‌العدل روز ۱۷ بهمن پنج مرزبان ايرانی را به گروگان گرفت و روز سوم فروردين‌ماه اعلام کرد يکی از آنها به نام جمشيد دانايی‌فر را به دار آویخته است.

چهار مرزبان به گروگان رفته توسط جیش‌العدل سرانجام روز ۱۷ فروردین‌ به ایران بازگشتند٬ اما سرنوشت جمشید دانایی‌فر هنوز به طور قطع مشخص نشده است.

استاندار سیستان و بلوچستان روز دوشنبه گفت که نمی‌توان مرگ جمشید دانایی‌فر را با قطعیت صد در صد اعلام کرد. این درحالی است که این استانداری پیشتر کشته شدن یکی از مرزبانان را تایید کرده بود.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی نیز گفته است جیش‌العدل اعلام کرده که نمی‌تواند پیکر جمشید دانایی‌فر را تحویل ایران دهد و از همین رو٬ با توجه به کافی نبودن مدارک٬ اظهار نظر قطعی درمورد سرنوشت این مرزبان امکان‌پذیر نیست.

وزیر کشور هم تاکید کرده است که «رسما» کشته شدن یکی از مرزبانان را تایید نمی‌کند.

با این حال مولوی عبدالحمید٬ اما‌م‌جمعه اهل سنت زاهدان که در آزاد شدن مرزبانان ایران نقش داشته است٬ روز سه شنبه٬ ۱۹ فروردین‌ماه گفت که موضوع کشته شدن جمشید دانایی‌فر و دفن او در مناطق کوهستانی بلوچستان پاکستان «تقریبا تایید شده است» و در حال حاضر این امکان وجود دارد که بتوان درباره بازگرداندن پیکر وی به ایران با جیش‌العدل وارد گفت‌و‌گو شد.

ایران خواستار پاسخگويی دولت پاکستان درباره وضعيت جمشيد دانايی‌فر شده است.
XS
SM
MD
LG