لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۰۷

خامنه‌ای: نسبت به مسائل فرهنگی نگرانم؛ بیانیه جنتی


دیدار علی خامنه‌ای با اعضای مجلس خبرگان رهبری- ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۲
رهبر جمهوری اسلامی روز پنجشنبه نسبت به مسائل فرهنگی در ایران ابراز نگرانی و بر «توجه به فرهنگ دینی و انقلابی» تاکید کرد. در واکنش به این اظهارات علی جنتی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد نیز گفت که رفع دغدغه‌های رهبری نیازمند درک مقوله تهاجم فرهنگی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ علی خامنه‌ای روز پنجشنبه٬ ۱۵ اسفندماه در دیدار با رئیس و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری٬ توجه به فرهنگ دینی و انقلابی را از وظایف مسئولان دانست و با اشاره به اظهار نگرانی مجلس خبرگان از مسائل فرهنگی کشور گفت: «من هم از مسائل فرهنگی نگرانم و در این نگرانی نمایندگان محترم خبرگان سهیم هستم.»

وی افزود: «دولت محترم باید به این موضوع توجه کند و مسئولان فرهنگی نیز باید توجه داشته باشند که چه می‌کنند٬ زیرا در مسائل فرهنگی نمی‌توان بی‌ملاحظگی کرد.»

به دنبال این اظهارات٬ علی جنتی٬ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه‌ای اظهار کرد که رفع دغدغه‌های آقای خامنه‌ای «نیازمند درک عمیق مقوله تهاجم فرهنگی٬ جبهه فرهنگی انقلاب و به میدان آوردن جریان فرهنگ و هنر اصیل ایران اسلامی در برابر این تهاجم است.»

وی در این بیانیه تاکید کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد «با تعمیق فرهنگ و هنر متعهد٬ تقویت احساس مسئولیت در پدید‌آورندگان آثار و اصحاب رسانه و جذب حداکثری اهالی فرهنگ و هنر» تمام تلاش خود را برای تحقق خواسته‌های رهبر جمهوری اسلامی به کار خواهد بست.

ابراز نگرانی رهبر جمهوری اسلامی و مجلس خبرگان رهبری نسبت به مسائل فرهنگی در حالی مطرح می‌شود که در چند وقت اخیر اظهارنظرهای وزیر فرهنگ انتقادهایی را به همراه داشته است.

علی جنتی اخیرا از رفع فیلتر از فیس‌بوک٬ رفع محدودیت‌ها از نویسندگان ممنوع‌القلم و بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران سخن به میان آورده است.

روزنامه شرق ۱۲ اسفندماه در خصوص این اظهارات آورد: «علی جنتی باردیگر درباره رفع فیلتر فیس‌بوک سخن گفت… و گفت که به بهانه حفظ ارزش‌های اسلامی جلو رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت. از این روز٬ مسئله فیلتر بودن فیس‌بوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد.»

به گزارش این روزنامه وی که در دیدار از اتاق بازرگانی تهران این سخنان را مطرح کرده است٬ همچنین تاکید کرد که «دولت به دنبال این است که فضا را برای رسانه‌ها و مطبوعات باز کند»٬ «کتاب‌هایی که گاه تا هشت سال در ارشاد مانده‌ بودند مجوز گرفته‌اند». وی اضافه کرد که «از سال آینده سینماگرانی که چندسالی فیلم نمی‌ساختند به صحنه می‌آیند» و همچنین گفت که «قرار شده انجمن صنفی روزنامه‌نگاران مجمع عمومی برگزار کند».

در همین روز سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی از شکایت نمایندگان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد و گفت که وی به مجلس فراخوانده شده است.

به گزارش ۱۲ اسفندماه خبرگزاری مهر٬ مصطفی افضلی‌فرد با تایید خبر شکایت برخی نمایندگان از علی جنتی توضیح داد که این شکایت به دلیل «روند رو به گسترش هتک حرمت و توهین به مقدسات» است.

به گفته سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس قرار است علی جنتی سه‌شنبه آینده٬ ۲۰ اسفندماه به مجلس آمده و به سوال نمایندگان شاکی پاسخ دهد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG