لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۲۱

نماینده ورزقان: تنها ۱۵ درصد از خانه‌های زلزله‌زدگان آماده شده است


براساس گزارش نهادهای رسمی ایران، زمین لرزه آذربایجان به بیش از ۱۷ هزار واحد مسکونی آسیب رسانده است.
در حالی که پیشتر دولت محمود احمدی‌نژاد از ثبت «رکورد جهانی» در بازسازی مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی خبر داده بود، نماینده ورزقان در مجلس می‌گوید که «تنها ۱۵ درصد» از خانه‌های تخریب شده ساخته و تحویل داده شده است.

به گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، خانه ملت، الله‌وردی دهقان، نماینده ورزقان در مجلس روز یکشنبه، ۲۸ آبان‌ماه، گفت: «خرابی‌های ورزقان به قدری گسترده و حجیم است که هنوز همه حادثه‌دیدگان اسکان داده نشده‌اند و دولت تنها ۱۵ درصد از مسکن‌ها را آماده‌سازی [کرده] و تحویل داده است.»

وی در ادامه خاطر نشان کرد: «هنوز بسیاری از زلزله‌زدگان در زیر برف و سرما زندگی می‌کنند.»

این اظهارات در حالی مطرح شده است که روز ۲۳ مردادماه و دو روز پس از زلزله آذربایجان شرقی، معاون اول محمود احمدی‌نژاد وعده داد که مناطق زلزله زده ظرف دو ماه بازسازی می‌شود.

محمود احمدی‌نژاد نیز ۱۱ آبان‌ماه گفت که در بازسازی مناطق زلزله‌زده ایران «رکوردی» در جهان ثبت کرده است که «به راحتی قابل شکستن نیست» و ابراز امیدواری کرد که تا پایان آبان‌ماه «هیچ خانواده زلزله‌زده‌ای در استان (آذربایجان شرقی) باقی نماند.»

آقای احمدی‌نژاد در ادامه با توضیح این که «بیش از سه هزار واحد مسکونی به زلزله‌زدگان تحویل داده شده است»، افزود: «به رغم آسیب دیدن بیش از ۳۰۰ روستا در زلزله و گستردگی آن‌ها در منطقه‌ای وسیع و آب و هوای ناسازگار، روند بازسازی‌ها بسیار خوب پیش رفته است.»

به دنبال این اظهارات روزنامه جهان صنعت روز ۱۵ آبان‌ماه گزارش کرد که عباس فلاحی باباجان، نماینده اهر و هریس، ضمن انتقاد از به گفته وی «انجام نشدن وعده‌های مسئولان در زمینه اسکان مردم زلزله‌زده»، آمار اعلام شده درباره بازسازی خانه‌های زلزله‌زدگان را «دروغ» خوانده و گفته است: «زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی در سرما مانده‌اند.»

مردادماه امسال، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶٫۲ ریشتر شهرستان اهر و زمین‌لرزه‌ای به بزرگی شش ریشتر شهرستان ورزقان در استان آذربایجان شرقی را تکان داد.

این زمین‌لرزه‌ها حدود ۳۰۰ کشته، بیش از دو هزار مجروح و «۱۳۷ هزار» آسیب‌دیده بر جای گذاشت. همچنین رییس سازمان مدیریت بحران ایران خسارات این زمین‌لرزه را ۸۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده است.

براساس گزارش نهادهای رسمی جمهوری اسلامی، زمین لرزه ۲۱ مرداد آذربایجان به بیش از ۱۷ هزار واحد مسکونی و ۱۲ هزار واحد دامی آسیب رسانده است.

۲۴ مردادماه خبرگزاری فارس به نقل از رییس سازمان مدیریت بحران ایران گزارش داد که برای تمام خانواده‌هایی که در مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان هستند، با تایید استاندار، «یک میلیون تومان کمک معیشت» پرداخت می‌شود.

با این حال نماینده ورزقان روز ۲۸ آبان با تأکید بر این‌که فرماندار شهرستان ورزقان اعطای کمک یک میلیون تومانی به زلزله‌زدگان را «بر اساس سیاسی کاری» انجام می‌دهد، از وزیر کشور خواست تا جلوی این اقدام را بگیرد.

وی در ادامه افزود: «از وزیر راه و شهرسازی و رییس بنیاد مسکن می‌خواهم تا برای ساکنان مردم مناطق زلزله‌زده اقدامات لازم را اتخاذ کنند و از وزرای نفت و کشور تقاضا می‌کنم تا برای تأمین سوخت مورد نیاز مردم تصمیمات جدی در نظر بگیرند.»

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG