لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۰

اوباما: برای جلوگیری از فجایع بیشتر اقدام کنیم


به دنبال تیراندازی روز جمعه، باراک اوباما ضمن ابراز تأسف، برای ادای احترام به قربانيان دستور نيمه برافراشته شدن پرچم آمريکا را صادر کرد.
به دنبال تیراندازی در دبستانی در ایالت کانتیکت و کشته شدن ۲۷ تن، از جمله ۲۰ کودک،‌ رئیس جمهور آمریکا، روز شنبه بار دیگر خواستار اقدامی «هدفمند» برای جلوگیری از وقوع «فجایعی» از این دست شد، اما اشاره مستقیمی به وضع قوانین کنترل اسلحه نکرد .

به گزارش خبرگزاری رویترز، باراک اوباما، روز شنبه، ۲۵ آذرماه در سخنرانی هفتگی رادیویی خود خواستار آن شد که فارغ از «سیاست‌ها»، «اقدامی هدفمند برای پیشگیری از وقوع فجایع بیشتری از این دست» صورت بگیرد. وی با این حال در مورد چند و چون این اقداما توضیحی ارائه نکرد.

آقای اوباما، روز جمعه، ۲۴ آذرماه، پس از وقوع حادثه تیراندازی نیز همین اظهارات را بیان کرده بود.

وی که همواره بر یافتن راهی برای مقابله با خشونت‌های مسلحانه در آمریکا تأکید کرده است، تا کنون نه اشاره‌ای به تنظیم قوانینی به منظور کنترل اسلحه در آمریکا کرده و نه پیشنهاد آن را به کنگره آمریکا داده است.

صبح جمعه فردی که پلیس او را «آدام لانزا» و ۲۰ ساله معرفی کرده ، مسلح به سه اسلحه وارد مدرسه‌ای ابتدایی شهر نیوتاون، در ایالت کانتیکت، شد و شروع به تیراندازی کرد.

در اثر این تیراندازی ۲۷ تن، از جمعه ۲۰ کودک کشته شده‌اند. آدام لانزا که خود نیز جان باخته است، همچنین پیش از آن‌که وارد این مدرسه ابتدایی شود، مادر خود را در خانه کشته بود.

به دنبال این حادثه باراک‌ اوباما که در کاخ سفید صبحت می‌کرد، گفت: « در اینجا به عنوان یک پدر و نه به عنوان رئيس جمهور، صحبت می کنم... اکثر کسانی که در رويداد امروز کشته شده اند، کودک بودند. کودکان زيبايی که پنج تا ۱۰ ساله بودند، که تمام زندگی؛ جشن تولد، جشن فارغ التحصيلی و ازدواج را پيش روی خود داشتند.»

وی خواستار اقدامی «هدفمند» برای مقابله با این گونه فجایع شد.

به دنبال این اظهارات شهردار نیویورک، که از حامیان وضع قانونی کنترل اسلحه است، روز جمعه خواستار شدت عمل بیشتر باراک اوباما در این زمینه شد و در بیانیه‌ای گفت: «فراخواندن به پیگیری اقدامی هدفمند، کافی نیست. این سخنان را قبلا هم شنیده‌ایم. آن‌چه که ندیده‌ایم، رهبری است. در این زمینه نه رهبری‌‌ای از جانب کاخ سفید و نه از جانب کنگره دیده‌ایم. دیگر بس است.»

در عین حال به گزارش شبکه خبری آمریکایی «ام اس ان بی سی»، شماری از اعضای دموکرات مجلس نمایندگان نیز در همین روز خواستار کنترل شدیدتر خرید و فروش اسلحه شده‌اند.

طبق متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده که سال ۱۷۹۱ تصویب شده است، «حق مردم برای حمل و نگهداری اسلحه» باید محترم شمرده شود.

باراک اوباما در جریان مناظره‌های انتخاباتی اخیر خود با تأکید بر محترم شمردن این قانون، گفت مصمم است تا طبق قوانین موجود، از قرار گرفتن اسلحه در دسترس «بیماران روانی» جلوگیری به عمل آورد و تمهیداتی برای بررسی پیشینه افراد پیش از فروش اسلحه انجام دهد.
XS
SM
MD
LG