لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۲۵

تصمیم روسیه برای ساخت نیروگاه اتمی در ایران و چند کشور دیگر


شرکت دولتی «روس‌اتم»٬ پیمانکار ساخت نیروگاه بوشهر است٬ نیروگاهی که سال ۲۰۱۱ به بهره‌برداری رسید.
شرکت دولتی «روس اتم» روسیه در نظر دارد که فهرست سفارشاتش برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در نقاط مختلف جهان را تا ۲۵ درصد افزایش دهد و به رقم حدود صد میلیارد دلار برساند.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۲ خردادماه از قول سرگئی کیرییِنکو مدیرعامل شرکت «روس‌اتم» گزارش داده است که فهرست جدید شامل ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در کشورهای قزاقستان، هند، ایران و مجارستان است.

وی در دیدار با دمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه اعلام کرده است که این شرکت در صدد است تا لیست ۱۰ ساله سفارش ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای را در سال ۲۰۱۴ به رقم ۹۸ میلیارد یا حتی صد میلیارد دلار برساند.

رویترز می‌نویسد که این شرکت روسی اخیرا موفق به عقد قرارداد ساخت نیروگاه هسته‌ای با مجارستان شده و با کشورهای هند و قزاقستان برای ساخت راکتورهای اتمی به توافقاتی رسیده است.

این شرکت همچنین در نظر دارد علاوه بر نیروگاه بوشهر که در سال ۲۰۱۱ به بهره‌برداری رسید، نیروگاه‌های جدیدی در ایران احداث کند.

در همین زمینه اول خرداد ماه سال جاری یک منبع روس که نخواست نامی از وی برده شود، به خبرگزاری رویترز گفت که امکان دارد روسیه در سال جاری توافق ساخت چهار تا هشت رآکتور هسته‌ای را با ایران به امضا برساند.

خبرگزاری رویترز در ادامه گزارش خود می‌نویسد که روسیه در نظر دارد حجم سفارشات ساخت نیروگاه‌های خارجی را تا سال ۲۰۳۰ تا سه برابر افزایش دهد و به رقم ۸۰ رآکتور هسته‌ای برساند.

این شرکت روسی که از بودجه دولتی تزریق می‌شود، امکان سرمایه گذاری ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیارد دلاری در پروژه‌های ساخت نیروگاه هسته‌ای در داخل و خارج را دارد، تجارتی که بعد از فاجعه هسته‌ای سال ۲۰۱۱ نیروگاه فوکوشیمای ژاپن نگرانی‌ها درباره امنیت جهانی نیروگاه‌های هسته‌ای را برانگیخته است.

رویترز می‌نویسد که روس‌اتم اعلام کرده است که نیروگاه‌های ساخت این شرکت امن‌ترین نیروگاه‌ها در جهان هستند.

اخیرا تهران و مسکو پیرامون مبادله نفت ایران با کالا و خدمات روسیه با یکدیگر مذاکره کرده‌اند که طبق گزارش‌ها٬ یکی از گزینه‌ها عبارت است از دریافت نفت ایران توسط روسیه در ازای ساخت نیروگاه هسته‌ای جدید در ایران. این مذاکرات هنوز نهایی نشده است.
XS
SM
MD
LG