لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۵۲

لغو مراسم سالگرد سهراب اعرابی «به دنبال فشار مأموران امنیتی»


پروین فهیمی در کنار فرزندش سهراب اعرابی
وب‌سایت خبری کلمه از لغو مراسم سومین سالگرد سهراب اعرابی که در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ کشته شده بود، «پس از اعمال فشار مأموران امنیتی» خبر داد.

به گزارش ۲۳ تیرماه وب‌سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، قرار بر این بود این مراسم ۲۲ تیرماه، و همزمان با سالروز خاکسپاری سهراب اعرابی برگزار شود که به دنبال احضار پروین فهیمی، مادر سهراب اعرابی، به پلیس امنیت و «تعیین شروطی برای برگزاری این مراسم» خانم فهیمی اعلام کرد که این مراسم را لغو ‌می‌کند.

پروین فهیمی به کلمه گفته است که پلیس امنیت با احضار او خواستار «حضور یافتن علنی مأمور مرد و زن در داخل مراسم و صحبت نشدن از جنبش سبز» شده بود که خانم فهیمی این شروط را نپذیرفته و اعلام کرده است که این مراسم را لغو و هزینه آن را صرف کودکان بی‌سرپرست می‌کند.

خانم فهیمی گفت: «گفتند در مراسم‌تان راجع به جنبش سبز صحبت نکنید. بچه من سبز است و هر کس اعتقادات خاص خود را دارد.»

سهراب اعرابی پس از شرکت در راهپیمایی ۲۵ خردادماه سال ۸۸ ناپدید شد و به گفته ملیحه محمدی، عمه آقای اعرابی، جسد وی ۲۹ خردادماه آن سال به پزشک قانونی تحویل داده شد.

خانم محمدی اواخر تیرماه سال ۱۳۸۸ به رادیوفردا گفت که سهراب اعرابی که در زمان فوت ۱۹ سال داشت «بر اثر اصابت گلوله به زیر قلبش کشته شده است».

به گزارش ۲۳ تیرماه کلمه، پلیس امنیت در آستانه برگزاری مراسم سومین سالمرگ سهراب اعرابی با احضار خانم فهیمی، دیگر فرزندان و اقوام وی را نیز مورد تهدید قرار داده‌ و این در حالی است که خانم فهیمی تأکید کرده است: «نمی‌توانم بگذارم خون سهراب پایمال شود.»

پروین فهیمی تاکنون بارها تأکید کرده است که تنها در صورتی از خون فرزند خود می‌گذرد که تمامی زندانیان سیاسی آزاد شوند و حصر خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد پایان یابد.
XS
SM
MD
LG