لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۴۲

دیپلمات‌ها: ایران و عربستان به کنفرانس صلح سوریه دعوت شده‌اند


اخضر ابراهیمی٬ نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه در سفر ماه گذشته‌اش به تهران٬ بر ضرورت حضور مقام‌های ایرانی در کنفرانس سوریه تاکید کرد.
اخضر ابراهیمی٬ نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب برای حل بحران سوریه در سفر ماه گذشته‌اش به تهران٬ بر ضرورت حضور مقام‌های ایرانی در کنفرانس سوریه تاکید کرد.
خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داده است که کمیته برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه که به «ژنو ۲» شهرت یافته است، بیش از ۳۰ کشور از جمله ایران و عربستان سعودی را برای حضور در این کنفرانس دعوت کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، این منابع دیپلماتیک غربی افزوده‌اند که این کنفرانس به دلیل کمبود هتل برای اقامت میهمانان، به شهر دیگری در سوئیس غیر از ژنو منتقل خواهد شد. هم‌زمان با کنفرانس صلح سوریه، ژنو میزبان کنفرانس بین‌المللی ساعت‌ها است.

یکی از این منابع افزوده است که کنفرانس «ژنو ۲» دوم بهمن‌ماه، در شهر مونترو مشرف به دریاچه لمان سوئیس، برگزار خواهد شد.

طبق آن‌چه پیشتر اعلام شده است، بان گی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، ریاست کنفرانس را بر عهده خواهد گرفت. کنفرانس با ضیافت ناهار آغاز خواهد شد و ۲۴ ساعت بعد به پایان خواهد رسید.

از سویی یک دیپلمات عرب که در جریان برگزاری کنفرانس بین‌الملی صلح سوریه قرار دارد، به خبرگزاری فرانسه گفته است: «تاکنون ۳۲ کشور به کنفرانس بین المللی صلح سوریه دعوت شده‌اند، اما با توجه به تمایل کشورهای بسیاری برای حضور، احتمال دارد شمار کشورهای دعوت شده بیشتر شود.»

این دیپلمات افزود که «پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، کشورهای همسایه سوریه، عربستان سعودی، ایران، آلمان، ایتالیا و کشورهایی دیگر، جزو دعوت شدگان هستند».

به گفته این منبع دیپلماتیک، اکثر کشور‌ها وزرای امور خارجه‌شان را به نمایندگی از خود به کنفرانس خواهند فرستاد و هر وزیر خارجه، حق پنج دقیقه سخنرانی دارد.

پس از این کنفرانس، شماری از شرکت کنندگان برای حضور در کنفرانس جهانی اقتصاد به داووس خواهند رفت. این در حالی است که دو هیئت سوری که یکی نماینده نظام و دیگری نماینده اپوزیسیون است، برای آغاز مذاکرات دو جانبه با میانجی‌گری اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه، به کاخ ملل خواهند رفت.

دیپلمات عرب ادامه داد: «هر هیئت از ۹ نفر تشکیل خواهد شد و قرار است که نظام و اپوزیسیون سوریه، فهرستی از اعضای هیئت‌های خود را تا ۶ دی به سازمان ملل متحد ارائه دهند.»

به نظر می‌رسد که تشکیل هیئتی یکپارچه مشکلی برای نظام بشار اسد نباشد اما به طور حتم یکی از چالش‌های پیش روی اپوزیسیون چند پاره سوریه خواهد بود.

از سویی، یک دیپلمات عرب دیگر گفته ست که بندر بن سلطان، رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی در دیدار اخیرش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وعده داد ریاض از کنفرانس بین‌المللی صلح حمایت خواهد کرد، به شرط آنکه ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه، تنها نماینده مخالفان اسد در کنفرانس باشد.

این در حالی است که جریان‌های دیگری از اپوزیسیون سوریه از جمله بخشی که در سوریه حضور دارد و مورد قبول نظام اسد است نیز تمایل خود را برای حضور در کنفرانس بین‌المللی صلح، اعلام کرده است.

به گفته این دیپلمات عرب، پوتین از پاسخ به درخواست بندر بن سلطان، امتناع کرده است.

آمریکا و روسیه بر سر برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح سوریه توافق کرده‌اند. برگزاری این کنفرانس همچنین مورد حمایت کشورهای غربی و عربی قرار گرفته است.

اپوزیسیون سوریه پیش‌تر با حضور ایران در کنفرانس بین المللی صلح سوریه اعلام مخالفت کرده بود. اما اخضر ابراهیمی هنگام سفر ماه گذشته‌اش به تهران، با بیان اینکه ایران یکی از طرف‌های موثر در سوریه است، بر ضرورت حضور مقام‌های ایرانی در کنفرانس تاکید کرد.

ایران از نظام بشار اسد حمایت می‌کند در حالی که عربستان سعودی، پشتیبان مخالفان او است.
XS
SM
MD
LG