لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۶

سلطانیه: گزارش آژانس، سندی بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های ایران


علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود از کشف نشانه‌هایی از تولید اورانیوم ۲۷ درصدی در سایت فردو خبر داده، نماینده ایران در این آژانس می‌گوید گزارش تازه آژانس نشان از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، علی‌اصغر سلطانیه، روز جمعه، ۵ خردادماه، و لحظاتی پس از انتشار گزارش آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفت: «گزارش جدید آمانو (مدیرکل آژانس) سندی دیگر از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای و موفقیت‌های کشورمان در زمینه تکنولوژی هسته‌ای به خصوص غنی‌سازی و همکاری کامل با آژانس است.»

وی افزود که گزارش آژانس که به گفته وی پس از بازرسی از «۱۶ مرکز هسته‌ای و ۱۰ مرکز جانبی آن» نوشته شده به منزله «نظارت کامل آژانس بر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای» ایران است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه اعلام کرد که بازرسان این آژانس در تأسیسات غنی‌سازی فردو نشانه‌هایی از تولید اورانیوم غنی‌شده تا میزان ۲۷ درصد یافته‌اند، اگرچه شماری از تحلیل‌گران می‌گویند پیدا شدن اورانیوم ۲۷ درصدی در فردو ضرورتا به این معنا نیست که ایران مخفیانه میزان غنی‌سازی را بالا برده است.

آژانس از ایران درخواست کرده است تا در این مورد توضیح دهد.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که ایران در خصوص اورانیوم ۲۷ درصدی گفته است که ممکن است سانتریفوژهای فردو در آغاز کار درست تنظیم نشده باشند و اورانیوم را بیشتر غنی کرده باشند.

علی‌اصغر سلطانیه روز جمعه در واکنش به گزارش آژانس، اشاره‌ای به اورانیوم با غنای ۲۷ درصدی نکرد و تنها گفت: «تاکنون شش هزار و ۱۹۷ کیلو اورانیوم با غنای تا پنج درصد و نیز ۱۴۵.۶ کیلو اورانیوم تا غنای ۲۰ درصد، زیر نظارت آژانس تولید شده (است).»

ایران در تاسیسات زیرزمینی فردو زیر نظر آژانس غنی‌سازی ۲۰ درصدی انجام می‌دهد و میزان ۲۷ درصدی که آژانس و دیپلمات‌ها از آن سخن گفته‌اند هنوز با اورانیوم ۹۰ درصدی برای ساخت بمب فاصله زیادی دارد.

گزارش آژانس در حالی منتشر شده است که یک روز پیش از آن مذاکرات هسته‌ای در بغداد به پایان رسید. در این مذاکرات طرفین گفت‌و گو بسته پیشنهادی خود را در اختیار طرف مقابل قرار دادند و بر سر برگزاری دور دیگری از مذاکرات به توافق رسیدند.

بر این اساس، قرار است دور بعدی مذاكرات ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در مسکو برگزار شود.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG