لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۵۹

ترکان: تحقیق کنید در ۴۵ روز پایانی دولت احمدی‌نژاد چه کردند؟


مشاور عالی حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، با انتقاد از «نقل و انتقال‌ها و استخدام‌های نابجای» صورت گرفته در ۴۵ روز پایانی دولت احمدی‌نژاد، می‌گوید که دولت یازدهم تنها توانسته‌ است جلوی برخی از این اقدامات را بگیرد.

به گزارش پنجم شهریور ماه وب‌سایت خبری «اقتصاد آنلاین»، اکبر ترکان در گفت‌و‌گو با مجله همشهری ماه در خصوص پشت صحنه روزهای انتقال دولت از احمدی‌نژاد به حسن روحانی، گفت: «در این دوره ۴۵ روزه با بیت‌المال چه کردند؟ چه دارایی‌هایی را بخشیدند؟ چه اموالی جابه‌جا شد؟ چه مصوباتی در دولت برای اموال دولتی تصویب شد؟... چقدر استخدام نابجا انجام شد؟ چقدر نقل و انتقال نابجا انجام شد؟ چقدر حکم جدید زدند در این ۴۵ روز؟»

وی افزود: «تنها جلوی برخی از این اقدامات را ما توانستیم بگیریم... به نظر من تاریخ این ۴۵ روز را با همین عنوان باید همراه با مستنداتش نوشته و منتشر کرد تا همه ببینند. همه این حکم‌هایی که در این ۴۵ روز زدند را همه ببینند. چه حکم انتصاب فرماندار و بخشدار، چه حکم انتصاب عضویت هیات مدیره شستا، چه حکم انتصاب در مقامات بالا و پایین، چه حکم عزل و نصب مسئولان و مدیران.»

اشاره آقای ترکان به هیات مدیره شستا، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، به انتصاب مردادماه سعید مرتضوی و احسان‌الله یارمحمد به عنوان اعضای هیات مدیره شستا مربوط می‌شود، انتصابی که اوایل شهریورماه منتفی شد و این دو از هیات مدیره شستا کنار گذاشته شدند.

در عین حال پیشتر رسانه‌های ایران گزارش کرده بودند که در «آخرین روز کاری» دولت محمود احمدی‌نژاد، آقای مرتضوی به عضویت در هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی منصوب شده بود که ۲۷ مردادماه، وزارت تعاون، کار و رفاه با انتشار اطلاعیه‌ای، انتصاب‌های اخیر در سازمان تأمین اجتماعی را «غیرقانونی» خواند. به موجب این اطلاعیه سعید مرتضوی و ناصر برهانی از نزدیکان آقای مرتضوی، از هیات امنای سازمان تأمین اجتماعی کنار گذاشته شدند.

دیگر اقدامات روزهای پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد

در عین حال طرح مهر کارآفرین که در ماه‌های پایانی دولت دهم به تصویب هیات دولت احمدی‌نژاد رسید و به استخدام «۵۰۰ هزار تن» در بدنه دولت مربوط می‌شود، از دیگر طرح‌هایی است که با انتقادهای فراوانی روبرو شده است. علیرغم انتقاد دولت حسن روحانی از این طرح، آقای ترکان پیشتر گفته بود که استخدام‌های دولتی، در روزهای پایانی کار دولت دهم همچنان ادامه دارد.

همچنین اواسط تیرماه بود که دولت احمدی‌نژاد مصوبه‌ای را مبنی بر واگذاری اراضی ۸۵ هکتاری نمایشگاه بین‌المللی تهران به صدا و سیما را تهیه و مردادماه به مجلس ارائه کرد که این اقدام دولت با انتقادهای گسترده‌ای همراه بود.

پیشتر محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت دولت حسن روحانی گفته بود که به دنبال لغو این لایحه است که در همین زمینه ابراهیم ابراهیمی، معاون تقنینی معاون پارلمانی حسن روحانی ششم شهریور ماه به خبرگزاری فارس گفت که این لایحه به دلیل نداشتن امضای مهدی غضنفری، وزیر وقت صنعت، «از دور خارج است».

«دانشگاه ایرانیان» نیز دیگر طرح محمود احمدی‌نژاد بود که اگرچه جرقه آن سال‌ها پیش زده شده بود، ولی پنج مرداد ماه امسال مجوز تاسیس آن توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به آقای احمدی‌نژاد داده شد.

محمود احمدی‌نژاد اواخر مرداد ماه در احکامی جداگانه شمس‌الدین حسینی، حمید بقایی و بهروز مرادی، از اعضای دولت خود را به مسئولیت بخش‌های مختلف دانشگاه ایرانیان منصوب کرد.

همچنین پنجم شهریور ماه روزنامه «بهار» گزارش داد که با دستور محمود احمدی‌نژاد، ۱۳ مرداد ماه «یک فقره چک به مبلغ ۱۶ میلیارد تومان» به حساب دانشگاه ایرانیان واریز شده است.

در عین حال خبرگزاری مهر ششم شهریورماه با اشاره به گفت‌و‌گوی «یک مقام آگاه» با سایت انتخاب، اعلام کرد که «دو هزار و ۲۸۳ قلم هدیه رییس جمهوری» در «چهار کامیون جاسازی و با پنج ماشین زرهی» از موزه ریاست جمهوری در کاخ سعدآباد خارج و به ساختمانی در میدان ونک منتقل شد. این در حالی است که هدایای اهدا شده به روسای جمهور، بخشی از اموال نهاد ریاست جمهوری به شمار می‌رود.

به گفته این مقام آگاه، اقدام مربوطه به دستور اوایل تیرماه دفتر رییس جمهوری وقت، محمود احمدی‌نژاد، صورت گرفته است.

اکبر ترکان در گفت‌و‌گو با مجله همشهری ماه گفته است: «فاصله میان ۲۴ خردادماه تا ۱۲ مردادماه برای خود یک تاریخ است. من امیدوارم که جناب آقای جهانگیری به عنوان معاون اول دستور بدهند تاریخ این ۴۵ روز را بنویسند... تحقیق کنید ببینید در این ۴۵ روز چه کردند؟ به نظر من این ۴۵ روز نمونه کاملی است از آن‌چه دولت نهم و دهم در طول این سال‌ها انجام داده است.»
XS
SM
MD
LG