لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۸

اردوغان:به هر گونه تجاوز سوریه به مرز‌های ترکیه پاسخ می‌دهیم


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه
نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه، ششم تیرماه، در واکنش به ساقط شدن جنگنده این کشور به سوریه هشدار داد که در صورت نزدیک شدن نیروهای آن به مرز ترکیه به این اقدام دمشق پاسخ خواهد داد. ناتو نیز سرنگونی جنگنده ترکیه را به شدت محکوم کرد.

رجب طیب اردوغان در سخنانی در پارلمان ترکیه گفت: «هر عنصر نظامی سوری که به مرز ترکیه نزدیک شود و خطری برای امنیت ترکیه به شمار محسوب شود، تهدید تلقی شده و به عنوان یک هدف نظامی با آن برخورد می‌شود».

وی با تاکید بر این‌که «خونسردی ما نباید کسی را به اشتباه بیاندازد»، گفت: «رفتار همراه با شعور ما نباید به عنوان ضعف تلقی شود.»

روز دوم تیرماه، سوریه یک جت اف- ۴ ترکیه را بر فراز دریای مدیترانه سرنگون کرد و این در حالی است که ترکیه تاکید دارد که این هواپیما در حریم هوایی بین‌المللی هدف قرار گرفته است.

سوریه در مقابل گفته است که جنگنده ترکیه حریم هوایی سوریه را نقض کرده است.

نخست وزیر ترکیه روز سه‌شنبه تاکید کرد که عبور از مرز ترکیه و سوریه امری غیر معمول نبوده و به گفته وی، هلیکوپترهای سوریه اخیرا «پنج بار» وارد حریم هوایی ترکیه شدند، اما ترکیه واکنشی به این اقدام نشان نداده است.

آنکارا می‌گوید که این جنگنده بدون هیچ هشداری و «عمدا» سرنگون شده است. دو سرنشین این هواپیما همچنان مفقود هستند.

در کنار اظهارات روز سه شنبه نخست وزیر ترکیه، ناتو نیز این اقدام سوریه را به شدت محکوم و بر حمایت «قاطع» خود از ترکیه تاکید کرد.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، روز سه شنبه، پس از نشست نمایندگان ۲۸ کشور عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در بروکسل، سرنگونی این جنگنده را «نمونه دیگری از بی‌توجهی مقام‌های سوریه به هنجارهای بین‌المللی، صلح، امنیت و زندگی انسان‌ها» دانست.

وی با تاکید بر اهمیت امنیت هر یک از ۲۸ عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تاکید کرد که ناتو از نزدیک و با نگرانی وضعیت سوریه را دنبال می‌کند.

نشست اعضای ناتو به درخواست ترکیه انجام شده است.

بر پايه ماده چهار اساسنامه ناتو، «هر گاه از ديدگاه هرکدام از کشورهای عضو، تماميت ارضی، استقلال سياسی يا امنيت احدی از اعضا مورد تهديد واقع شده باشد، کشورهای عضو با يکديگر وارد مشورت می شوند».

آنکارا می گوید که همراه با جنگنده ترکیه یک هواپیمای تجسسی دیگر این کشور نیز هدف شلیک پدافند هوایی نيروهای سوری قرار گرفته است.

اقای اردوغان روز سه شنبه هشدار داد که «خشم ترکیه می‌تواند خشونت‌بار باشد».

از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، بیش از یک‌سال پیش، ترکیه بارها خواستار برکناری بشار اسد از قدرت شده است.

نخست وزیر ترکیه روز سه شنبه نیز تأکید کرد که کشورش «به هر بهایی» به حمایت از مردم سوریه ادامه خواهد داد.

در عرض ۱۵ ماه ناآرامی در سوریه، ۳۳ هزار شهروند سوری به ترکیه پناهنده شده‌اند.

همچنین سازمان ملل می‌گوید در این مدت «بیش از ۱۰ هزار تن» در سوریه قربانی خشونت‌ها شده‌اند. دیپلمات‌های غربی معتقدند شمار کشته‌شدگان بسیار بیشتر از ارزیابی سازمان ملل است.
XS
SM
MD
LG