لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۱۳

هشدار آمریکا به شهروندان ایرانی- آمریکایی درباره سفر به ایران


وزارت خارجه آمریکا ۳۰ خردادماه نیز درباره سفر به ایران هشدار داده بود
وزارت خارجه ایالات متحده به شهروندان آمریکایی درباره سفر به ایران هشدار داده و در عین حال افزوده است که شهروندان ایرانی-‌آمریکایی ممکن است هنگام خروج از ایران با دشواری‌هایی مواجه شوند.

اداره امور کنسولی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود از شهروندان این کشور خواسته است تا پیش از سفر به ایران٬ خطرات آن را به دقت مورد بررسی قرار دهند و تاکید کرده است که عناصری در ایران همچنان نسبت به ایالات متحده خصومت دارند.

این بیانیه که ۳۰ آذرماه منتشر شده در ادامه می‌افزاید که شهروندان دارای تابعیت دوگانه ایرانی-‌ آمریکایی ممکن است هنگام خروج از ایران با دشواری‌هایی مواجه شوند.

وزارت خارجه آمریکایی سوم خردادماه سال جاری نیز در مورد سفر به ایران به شهروندان این کشور هشدار داده بود و بیانیه اخیر در واقع تکرار همان هشدار است.

این وزارتخانه در بیانیه ۳۰ آذرماه خود آورده است که شهروندان آمریکا در صورت سفر به ایران ممکن است هدف آزار و اذیت قرار گرفته و بازداشت شوند.

این بیانیه می‌افزاید که از سال ۲۰۰۹ تا کنون در مواردی دیده شده که به دنبال سفر شماری از شهروندان ایرانی-آمریکایی چون دانشجویان و دانشگاهیان به ایران به دلایل شخصی یا شغلی٬ مقام‌های ایران برای ماه‌ها از خروج آن‌ها از ایران جلوگیری کرده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده اشت که مقام های ایرانی «به ناحق» شهروندان آمریکایی را به اتهاماتی چون جاسوسی و ایجاد تهدید علیه امنیت ملی٬ زندانی کرده‌اند.

اداره امور کنسولی وزارت خارجه آمریکا به ویژه به شهروندان ایرانی-‌ آمریکایی اشاره می‌کند و می‌گوید امکان دسترسی کنسولی سفارت سوئیس در تهران٬ که حافظ منابع آمریکا در ایران به‌شمار می‌آید٬ با شهروندان ایرانی- آمریکایی زندانی امکان پذیر نیست و ایران چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد زیرا این افراد را به طور کامل ایرانی می‌داند. به گفته این اداره٬ ایران در مواردی درخواست دسترسی به شهروندان آمریکایی فاقد تابعیت دوگانه را نیز نمی‌پذیرد.

در سال‌های اخیر چندین شهروند ایرانی-‌ آمریکایی از جمله سعید عابدینی٬ امیر حکمتی٬ نازی عظیما٬ کیان تاج‌بخش و رضا تقوی به اتهام‌های مختلف در ایران بازداشت شده و مورد آزار قرار گرفته‌اند.

در عین حال چندین سه شهروند آمریکایی٬ سارا شورد٬ شین باوئر و جاشوا فتال نیز سال ۱۳۸۸ به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت شدند. این سه تن در نهایت سال ۱۳۹۰ آزاد شده و به آمریکا بازگشتند.

وزارت خارجه آمریکا هشدار می‌دهد که در موارد اضطراری٬ دسترسی آمریکا به شهروندانش در ایران «به شدت محدود» است و از آمریکایی‌ها خواسته است تا در صورت سفر به ایران اسناد و مدارکشان همواره به روز باشد و در مواقع ضروری نیز آماده باشند تا به تنهایی تصمیم بگیرند.
XS
SM
MD
LG