لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۹

احتمال آزادی دومینیک استراوس کان


دومینیک استراوس کان
منابع آگاه می‌گویند احتمال می‌رود که دادستان، اتهامات وارده علیه رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول را پس گرفته و آقای استراوس کان آزاد شود.

دومینیک استراوس کان، قرار است روز سه شنبه در دادگاه نیویورک به اتهام تعرض جنسی، حضور یابد.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک منبع آگاه روز یکشنبه اظهار کرد که سایروس وَنس، دادستان منهتن که به همراه تیمی مسئولیت بررسی این پرونده را بر عهده داشتند، نتوانسته‌اند شواهد موثقی مبنی بر وقوع «تعرض» جنسی علیه نافیستاو دیالو، شاکی این پرونده، بیابند و در عین حال می‌گویند از آن‌جایی که خانم دیالو سابقه دادن اطلاعات نادرست را داشته است، متقاعد کردن دادگاه به موثق انگاشتن گفته‌های خانم دیالو غیر ممکن است.

کِنِت تامپسون، وکیل خانم دیالو روز یکشنبه در گفت‌و‌گو با روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرده است که دادستان منهتن از خانم دیالو خواسته‌ است تا روز دوشنبه به دفتر دادستانی مراجعه کند و به گفته وی احتمال می‌رود که دادستان پرونده در این جلسه کنار گذاشته شدن این پرونده را به اطلاع موکلش برساند.

دومینیک استراوس کان ۶۲ ساله روز ۲۴ اردیبهشت ماه به اتهام تعرض و تلاش برای تجاوز به مستخدمه ۳۲ ساله هتل «سوفیتل» نیویورک بازداشت شد.

قرار بر این است که دومینیک استراوس کان روز سه شنبه در دادگاه حاضر شود.

اگرچه شواهد به دست آمده از سوئیتی که آقای استراوس کان در آن اقامت داشت، صورت گرفتن نزدیکی جنسی را تأیید می‌کند، موکلان آقای استراوس کان می‌گویند این نزدیکی با تمایل خانم دیالو صورت گرفته و اجباری در کار نبوده است.

به گزارش آسوشیتد پرس، دادستانی منهتن در این مدت در تلاش بوده‌اند تا در مورد این واقعه کسب اطلاع کنند و در این میان بارها شاکی پرونده را مورد پرس‌وجو قرار داده‌اند.

در این خصوص دادستانی منهتن پیشتر اعلام کرده بود که نافیستاو دیالو که متولد گینه است، در جریان پرس‌و‌جو‌ها، در مواردی اطلاعات نادرستی به دادستانی داده است.

از جمله این موارد ادعای تجاوز گروهی به خانم دیالو در گینه بوده که بعدها خانم دیالو تأکید کرد که این مطلب حقیقت نداشته، اما از آن‌جایی که وی سال ۲۰۰۳ بر اساس همین ادعا موفق به دریافت پناهندگی از آمریکا شده بود، مجبور به تکرار گفته‌های پیشین خود بود.

در عین حال دادستان پرونده تأکید دارد که خانم دیالو چندی پیش در گفت‌و‌گوی تلفنی با یکی از دوستانش که در زندان است، به ثروت آقای استراوس کان اشاره کرده است؛ اظهاراتی که موکلان آقای استراوس کان بر اساس آن تأکید دارند که خانم دیالو به دنبال پول است.

با این‌حال وکیل خانم دیالو نیز می‌گوید که موکلش با اشاره به ثروت آقای استراوس کان، قصد داشته بر نفوذ و قدرت وی اشاره کند.

آقای استراوس کان از زمان بازداشت اجازه خروج از آمریکا را ندارد. وی در این مدت پنج روز را در بازداشت‌گاه به سر برده و پس از آن نیز بیش از یک‌ماه در بازداشت خانگی بود، اما در نهایت حکم بازداشت خانگی وی نیز لغو شد.

بر پایه گزارش‌ها اگرچه در حال حاضر گذرنامه دومینیک استراوس کان در اختیار دادگاه است، در صورت تبرئه شدن وی از اتهامات در روز سه‌شنبه، گذرنامه آقای استراوس کان به وی بازگردانده خواهد شد و وی آزاد خواهد بود که به فرانسه بازگردد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG