لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۱۱

حسین کروبی: پدرم به هیچ‌گونه وسیله ارتباطی دسترسی ندارد


مهدی و فاطمه کروبی
فرزند ارشد مهدی کروبی می‌گوید که پدرش همچنان در خانه شخصی خود در حصر خانگی به سر می‌برد، هیچ دسترسی به هیچ‌گونه وسیله ارتباطی ندارد و هفته گذشته برای نخستین بار مأموران به وی اجازه داده‌اند برای هواخوری به حیاط برود.

حسین کروبی در گفت‌و‌گو با وبسایت خبری جنبش راه‌سبز، جرس، با اشاره به دشواری شرایط حصر پدر و مادرش از تا پیش از عید نوروز، تأکید کرد که از ۱۵ فروردین وضعیت حصر خانگی آن‌ها کمی بهتر شده و افزود که در حال حاضر فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی در حصر نیست و در تلاش است منزل دیگری پیدا کند تا او و همسرش به آن‌جا منتقل شوند.

وی با اشاره به این‌که هفته گذشته برای «اولین بار» مأموران آقای کروبی را برای هواخوری به حیاط مجتمع برده بودند، گفت: «حاج آقا در منزل هستند و هرگز نتوانستند از منزل حتی برای دقایقی خارج شوند، ولی مادرم برای درمان و برای تعویض منزل از خانه خارج شده‌اند.»

مهدی و فاطمه کروبی، از روز ۲۱ بهمن سال گذشته و پس از فراخوان رهبران مخالفان برای برگزاری راهپیمایی ۲۵ بهمن‌ماه که شماری از هواداران جنبش سبز در آن شرکت داشتند، در حبس خانگی به سر می‌برند.

در این میان، فاطمه کروبی اوایل اردیبهشت‌ماه پس از پشت سر گذاشتن ۷۱ روز حبس خانگی اجازه یافت برای پیگیری امور درمان و یافتن خانه‌ای جدید برای منتقل شدنشان، از حصر خانگی خارج شود.

فرزند ارشد مهدی کروبی در این خصوص توضیح داد که تغییر منزل به خواست مهدی کروبی صورت گرفته «تا بیش از این حقوق مالکان دیگر» مجتمع مسکونی که اکنون در آن‌جا ساکن هستند ضایع نشود.

حسین کروبی با این‌حال افزوده است که با توجه به حضور شبانه‌روزی «۲۰ مأمور امنیتی» در محل حصر مهدی و فاطمه کروبی، یافتن خانه‌ای برای اجاره دشوار است و مالکان «جرئت رهن و اجاره دادن ملک خود را ندارند».

وی همچنین به راه‌سبز گفته است که به غیر از وی تمامی فرزندان آقای کروبی موفق شده‌اند یک مرتبه با پدر و مادرشان دیدار کنند و با اشاره به ملاقات فرزندانش با پدربزرگشان، مهدی کروبی، افزود که آقای کروبی در این دیدار گفته است: «من اگر آزاد بشوم همان بیانیه‌ها و همان مصاحبه‌ها را انجام خواهم داد و بر مواضع قبلی خود محکم ایستاده‌ام.»

حسین کروبی در ادامه با اشاره به محدودیت‌هایی که مأموران امنیتی برای خانواده وی به وجود آورده‌اند گفت که مأموران اطلاعاتی با مراجعه به محل تحصیل فرزندانش، حدود سه ماه است که پرونده‌های تحصیلی آن‌ها را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

وی با انتقاد از این اقدامات افزود که به مأموران هشدار داده است که در صورت بازنگرداندن پرونده‌های فرزندانش، به آیت‌الله خامنه‌ای نامه می‌نویسد و افزود: «این‌طور کارهای زشت و کودکانه فقط توسط سازمان امنیت استالین صورت می‌گرفت... کاری که ساواک حتی یک مورد با چریک‌های مسلح هم انجام نداد.»

اکنون بیش از سه ماه از حصر خانگی مهدی کروبی و میرحسین موسوی به همراه همسرانشان می‌گذرد و این در حالی است که در این مدت بسیاری از روحانیون و شخصیت‌ها خواستار آزادی این افراد شده‌اند.

در همین زمینه، اول خردادماه نیز ۱۳۰ تن از روحانیون و مدرسین حوزه علمیه قم نیز با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی مهدی و فاطمه کروبی و میر حسین موسوی و زهرا رهنورد شدند.
XS
SM
MD
LG