لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۷

پیوند اسرائیلی یکی از دو آمریکایی زندانی در ایران فاش شد


جاش فتال (سمت چپ) و شین بائر
پدر جاش فتال، یکی از دو شهروند آمریکایی‌ که به تازگی از زندان اوین آزاد شده‌اند، می‌گوید یهودی است و به دلیل تابعیت اسرائیلی‌اش و برای جلوگیری از ایجاد مانع بر سر آزادی فرزندش، در طول این مدت از ظاهر شدن در رسانه‌ها خودداری کرده است.

جیکوب فتال به روزنامه اسرائیلی «هاآرتص» گفته است که با توجه به روابط ناخوشایند ایران و اسرائیل، خانواده فتال در این مدت همواره نگران بودند که در صورت آگاه شدن مقامات جمهوری اسلامی از تابعیت اسرائیلی پدر جاش، مشکلاتی در پرونده وی ایجاد شده و روند پیشرفت پرونده پسرش با کندی مواجه شود.

جیکوب فتال که در طول ۲۶ ماه بازداشت فرزندش هیچ‌گاه در هیچ رسانه‌ای ظاهر نشده بود، متولد عراق است. وی سال ۱۹۵۱ به اسرائیل مهاجرت کرد و پس از آن برای تشکیل خانواده به آمریکا نقل مکان کرد.

آویوا دانیل، عمه جاش فتال که ساکن اسرائیل است به «کانال دو» تلویزیون اسرائیل گفته است که جاش فتال در سال‌های گذشته «چندین بار» برای «مسائل خانوادگی» به اسرائیل سفر کرده است.

به گفته پدر جاش فتال، خانواده او در این مدت سعی داشتند هرگونه ارتباط وی با اسرائیل را مخفی نگه‌ دارند.

جیکوب فتال در گفت‌و‌گو با هاآرتص که روز سه شنبه منتشر شده است، با اشاره به نگرانی های اش در دوران بازداشت پسرش تاکید کرده است که مسئله اصلی جمهوری اسلامی با جاش فتال، شین بائر و سارا شورد، بر سر «آمریکایی بودن» آن‌ها بوده است و نه «یهودی بودن» جاش.

جاش فتال، شین بائر و سارا شورد در مرداد ماه ۸۸، در منطقه مرزی ایران و عراق به اتهام عبور غیرقانونی از مرز بازداشت و پس از آن به جاسوسی متهم شدند. این اتهام در حالی بود که این سه نفر گفته بودند که ناخواسته و به اشتباه از مرز عبور کرده‌اند.

شهریور ۸۹، سارا شورد با وساطت عمان و پس از سپردن وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شد، اما جاش فتال و شین بائر همچنان در زندان ماندند و در مردادماه ۹۰ به هشت سال زندان محکوم شدند.

با این‌حال مقام های قضایی جمهوری اسلامی پس از درخواست وکیل پرونده برای تجدید نظر در این حکم اعلام کردند که به درخواست «کشورهای دوست» با آزادی جاش فتال و شین بائر موافقت کرده‌اند.

جاش فتال و شین بائر ۳۰ شهریورماه و پس از تحمل ۷۸۱ روز حبس از زندان اوین آزاد شده و به عمان رفتند. این دو روز سوم مهرماه وارد خاک آمریکا شدند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG