لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۵

شان پن و هوگو چاوز برای آزادی دو زندانی آمریکایی در ایران تلاش کردند


شان پن (Sean Penn)، سوار بر خودرویی که توسط چاوز هدایت می‌شود/ عکس تزئینی و مربوط به سال ۲۰۰۷ است.
به گفته یکی از منابع نزدیک به جریان آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران، شان پـِن، بازیگر و کارگردان آمریکایی، در تلاش برای آزادی جاش فتال و شین باوئر سهیم بوده و با پرواز به ونزوئلا از رئیس‌جمهور آن کشور خواسته بوده تا در این مسئله میانجی‌گری کند.

معاون وزیر خارجه ونزوئلا روز پنج‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفت که هوگو چاوز، رئیس‌جمهور ونزوئلا، «پس از آنکه از سوی دوستانی در محافل روشنفکری آمریکا در جریان وضعیت ناگوار این آمریکایی‌ها قرار گرفت» مسئله را با متحد خود محمود احمدی‌نژاد در میان گذاشت.

در همین حال یکی از منابع نزدیک به جریان آزادی دو آمریکایی زندانی در ایران روز جمعه به رویترز گفت که منظور از «روشنفکر آمریکایی» که با هوگو چاوز در این خصوص تماس گرفته «شان پن» است.

این منبع افزوده‌است: «پن بسیار پیگیر این قضیه بود و چند ماه پیش به کاراکاس پرواز کرد تا موضوع را با چاوز در میان بگذارد و پیگیری این قضیه را هم هم‌چنان ادامه داد.»

بنا بر این گزارش، سخنگوی شان پن در ایالات متحده نیز این گفته‌ها را تأیید کرده‌است اما از ارائه جزئیات دیگری خودداری نموده‌است.

در قضیه آزادی دو جوان آمریکایی به نام‌های جاش فتال و شین بائر که به اتهام ورود غیرقانونی و جاسوسی بيش از ۲۵ ماه را در زندان‌های ایران گذراندند و روز چهارشنبه با سپردن وثيقه از زندان اوين آزاد شدند نهادها، افراد و کشورهای مختلف ازجمله سازمان ملل، عراق و عمان میانجی‌گری کرده‌بودند.

شان پن در سال‌های اخیر به مسائل ایران توجه داشته و ازجمله چندی پیش از هنرمندانی بود که طومار عفو بین‌الملل برای درخواست آزادی جعفر پناهی و محمد رسول‌اف، دو سینماگر ایرانی، را امضا کرد.

شان پن در خردادماه سال ۱۳۸۴ نیز به عنوان خبرنگار افتخاری روزنامه سانفرانسیسکو کرانیکل به ایران آمد و با حضور در مراسم رسمی نماز در دانشگاه تهران با هاشمی رفسنجانی نیز مصاحبه کرد.

هوگو چاوز، رئیس‌جمهور سوسیالیست ونزوئلا در سال‌های گذشته شان پن را به خاطر نظرات مخالف وی علیه سیاست‌های آمریکا مورد ستایش قرار داده و در سال ۱۳۸۶ نیز شخصاً او را برای بازدید از مناطق مختلف ونزوئلا به سفر برده‌است.

دیدار احمدی‌نژاد و چاوز به تعویق افتاد

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه ونزوئلا روز جمعه خبر داد دیداری که قرار بود روز شنبه میان هوگو چاوز و محمود احمدی‌نژاد در کاراکاس صورت بگیرد به خاطر شرایط جسمانی رئیس‌جمهور ونزوئلا تا اطلاع ثانوی به تعویق افتاده‌است.

نیکولاس مادورا به این خبرگزاری گفت: «پیش از اعلام تاریخ جدید ملاقات، منتظر خواهیم شد تا رئیس‌جمهور چاوز از چهار بار شیمی‌درمانی که داشته بهبود پیدا کند.»

وی افزود که انتظار می‌رود این ملاقات «طی ماه‌های آینده» انجام شود. رؤسای جمهور ایران و ونزوئلا که هر دو با سیاست‌های ایالات متحده در مناطق خود مخالفت دارند در سال‌های اخیر روابط نزدیکی با یکدیگر داشته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG