لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۰۲

حمله نیروهای قذافی به دو شهر شرقی لیبی؛ «حملات دفع شده‌اند»


مخالفان حکومت لیبی سوار بر تانک در حومه اجدابیا و جاده منتهی به بریقه
نیروهای حامی معمر قذافی روز چهارشنبه دو شهر واقع در شرق لیبی را که عمدتاً تحت کنترل مخالفان حکومت قرار گرفته، مورد حمله قرار دادند.

در همین حال مخالفان قذافی می‌گویند که این حملات دفع شده‌اند و این دو شهر همچنان در تصرف مخالفان هستند.

به گزارش خبرگزاری‌های خارجی، نیروهای وفادار به حکومت لیبی روز چهارشنبه با تانک و تسلیحات سنگین به شهر بندری بریقه که یکی از بنادر اصلی صادرات نفت لیبی به شمار می‌رود حمله کردند، اما به گفته ساکنین این منطقه، مخالفان توانستند این حملات را دفع و نیروهای حکومت قذافی را وادار به عقب‌نشینی کنند.

این در حالی است که تلویزیون رسمی لیبی اعلام کرده است که بیش از ۵۰۰ وسیله نقلیه ارتشی در این عملیات شرکت داشتند و نیروهای قذافی همچنان کنترل فرودگاه و بندر بریقه را در دست گرفته‌اند.

تلویزیون رسمی لیبی همچنین افزوده است که ۱۴ نفر روز چهارشنبه در اثر بمباران‌های بریقه جان باخته‌اند.

به گفته ساکنین بریقه نیز در اثر این حملات و بمباران تعدادی زخمی شده‌اند، اما رقم مشخصی تاکنون اعلام نشده است.

خبرگزاری رویترز نیز حملات حامیان قذافی را «تا حدی موفقیت‌آمیز» ارزیابی کرده است، اما یکی از سخنگویان معترضان بریقه به این خبرگزاری گفته است که معترضان این حملات را دفع کرده‌اند.

مصطفی غریانی، سخنگوی یکی از ائتلاف‌های معترضان به نام «ائتلاف ۱۷ فوریه»، به رویترز گفت: «آن‌ها (حامیان قذافی) صبح امروز سعی کردند بریقه را بگیرند، اما شکست خوردند. شهر در دست انقلابیون است.»

همچنین به گزارش خبرگزاری فرانسه، هواپیما‌های جنگی حکومت لیبی روز چهارشنبه حملات هوایی به شهر اجدابیا، در ۴۰ کیلومتری بریقه، ترتیب دادند.

به گفته شاهدان عینی در اثر این حملات دو نفر کشته‌ شدند، اما نیروهای حکومتی در نهایت موفق به تصرف این شهر نشدند.

یکی از جنگجویان مخالف حکومت در اجدابیا به خبرگزاری فرانسه گفته است که نیروهای قذافی به بریقه و اجدابیا حمله کردند، اما اکنون در حال عقب‌نشینی هستند.

حملات هوایی به اجدابیا در حالی صورت گرفته است که قدرت‌های غربی در تلاش هستند تا شورای امنیت سازمان ملل آسمان لیبی را منطقه پرواز ممنوع اعلام کند تا بدین وسیله با حملات هوایی نیروهای حکومت قذافی مقابله شود.

به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده، اعلام کرده است که ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی در دست بررسی است، اما مایک مالن، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا، معتقد است که به اجرا در آوردن این تصمیم نیازمند «عملیات فوق‌العاده پیچیده» است.
XS
SM
MD
LG