لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۴

آرش علایی، فعال مبارزه با ایدز، از زندان آزاد شد


آرش علایی
گزارش‌ها حاکی است که آرش علایی، پزشک فعال در مبارزه با بیماری ایدز، که از سال ۱۳۸۷ به اتهام براندازی در زندان به سر می‌برد، مورد عفو رهبر جمهوری اسلامی قرار گرفته و از زندان آزاد شده است.

به گزارش سایت خبری کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، که در دو نوبت اسامی تعدادی از زندانیان سیاسی آزاد شده از بند ۳۵۰ اوین را منتشر کرده است، آرش علایی که از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به شش سال حبس محکوم شده بود، روز یکشنبه از زندان آزاد شد.

شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» نیز گزارش داده که کامیار علایی بر روی صفحه فیس‌بوک خود ضمن تشکر از تلاش دوستداران آرش علایی، آزادی برادرش را تایید کرده است.

همچنین در صفحه‌ای بر روی فیسبوک که در حمایت از برادران علایی باز شده است، به نقل از «خانواده علایی» آمده که آرش علایی پس از «۱۱۶۰ روز» زندان،‌ آزاد شده است.

آرش علایی ۴۲ ساله، به همراه برادرش کامیار علایی در سال ۱۳۸۷ بازداشت شد. یک مقام امنیتی ایران در دی‌ماه سال ۱۳۸۷ اعلام کرد که برادران علایی جزء متهمانی هستند که از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی به «براندازی نرم» متهم شده‌اند.

بهمن‌ماه همان سال دادگاه انقلاب اسلامی در پرونده‌ای موسوم به «براندازی نرم در ایران» آرش را به شش سال و کامیار را به سه سال حبس محکوم کرد.

کامیار علایی ۳۷ ساله، پاییز ۱۳۸۹ و پس از گذراندن بخش عمده دوران محکومیتش از زندان آزاد شد و به واشینگتن رفت تا از آن‌جا برای آزادی برادرش تلاش‌ کند.

در ماه های گذشته «سازمان پزشکان حامی حقوق بشر» و «عفو بین‌الملل» با انتشار بیانیه هایی خواستار آزادی آرش علایی شده بودند.

برادران علايی پايه‌گذار طرحی به نام کلينيک‌های مثلثی برای پيشگيری از ابتلا به بيماری ايدز و ويروس «اچ‌آی‌وی» هستند و فعالیت‌های خود را در ایران از سال ۱۹۹۷ و از محل تولدشان، کرمانشاه، آغاز کردند.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۸ در گزارش جهانی خود در مورد ایدز، ضمن تقدیر از فعالیت‌های برادران علایی، اقدامات آنان در ایران را «مثال روشن شجاعت و اقدامی ژرف» در مواجهه با ویروس اچ‌آی‌وی خواند.

سوزانا سیرکین، معاون مدیر سازمان «پزشکان حامی حقوق بشر»، نیز ضمن تقدیر از اقدامات برادران علایی در ایران خاطرنشان کرده است که فعالیت‌های برادران علایی در حوزه بهداشت و درمان ایران اقدامی «منحصر به فرد» است.

آزادی تعداد دیگری از زندانیان سیاسی

وبسایت کلمه در عین حال اسامی تعداد دیگری از زندانیان سیاسی را که به گفته این سایت روز یکشنبه از زندان آزاد شده‌اند منتشر کرده است که در این میان می‌توان به مهدی وطن‌خواه، میلاد اسدی، کیارش کامرانی، امید اسماعیل‌زاده، آرش ترابی، داوود خادم موسوی، مجتبی هاشمی و فاطمه خرم‌جو اشاره کرد.

این سایت که پیشتر اسامی ۲۸ تن از آزاد‌شدگان را منتشر کرده بود، این بار نیز فهرستی ۲۰ نفره از افراد آزاد شده ارائه کرد.

عباس نامی، غلامرضا احمدی، مجید تمجیدی، حمید سمیعی، نوید کامران، علی قاسمی، محمدرضا صباغی، پرویز ورمزیاری، حسین فرجی، سعید مالمیریان و لطفعلی حاجیان، دیگر افرادی هستند که کلمه از آزادی آن‌ها خبر داده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، شنبه شب اعلام کرد یکصد زندانی سیاسی که به اتهام «جرایم امنیتی» در زندان بودند، مشمول عفو آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شده‌اند و ۷۰ تن از آنان تا ساعات پایانی روز شنبه آزاد می‌شوند.

خبرگزاری نیمه رسمی فارس به نقل از منبعی که نامش فاش نشده است گزارش داده بود که برخی از این زندانیان در پی اعتراض‌های انتخابات ۱۳۸۸ دستگیر شده بودند.

وبسایت کلمه تأکید کرده است که تعداد افراد آزاد شده در دو روز گذشته کمتر از رقمی بوده که دادستان تهران اعلام کرده بود.

XS
SM
MD
LG