لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۸
جسد یک سرمایه‌دار روس دولت مسکو در خانه‌اش در لندن پیدا شده است. هنوز جزئیات بیشتری درباره مرگ این میلیاردر روس منتشر نشده است.

سخنگوی بوریس برزوفسکی، سرمایه‌دار روس مقیم بریتانیا، تایید کرده است که او روز شنبه سوم اسفند در سن ۶۷سالگی در لندن درگذشته است.

آقای برزوفسکی که پیش‌تر حامی ولادیمیر پوتین بود، در سال‌های گذشته به انتقاد از دولت مسکو رو آورده بود و گفته بود در پی «انقلاب» در روسیه است.

این میلیاردر منتقد آقای پوتین، از سال ۲۰۰۰ و پس از احضار به دادگاهی در مسکو، به بریتانیا رفت و در آن‌جا پناهنده شد.

طبق گزارش‌ها، جسد او در خانه‌اش پیدا شده است. هنوز جزئیات بیشتری در این باره منتشر نشده است.

بوریس برزوفسکی زمانی از متحدان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بود. او بعدها یکی از منتقدان عمده آقای پوتین شد.

بر اساس گزارش‌ها، آقای برزوفسکی ثروت خود را در دهه ۹۰ میلادی و در جریان خصوصی‌سازی دارائی‌های دولتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق کسب کرده بود اما در سال‌های آخر اقامتش در روسیه، ثروت او رو به نزول گذاشت.

این سرمایه‌دار روس پیش از اقامت در بریتانیا، چند بار در کشورش روسیه مورد سوءقصد قرارگرفته بود. روسیه پیش‌تر خواهان استرداد بوریس برزوفسکی از بریتانیا شده بود.

این سرمایه‌دار در سال‌های گذشته گفته بود در حال طرح‌ریزی برای سرنگونی ولادیمیر پوتین «از طریق یک انقلاب» است.

او آقای پوتین را به ایجاد یک حکومت خودکامه متهم کرده و گفته بود که رهبری روسیه را تنها از طریق اعمال زور می‌توان پایین کشد.

بیش از ۶ سال پیش مرگ یک افسر سابق سازمان امنیت فدرال روسیه در لندن خبرساز و جنجال‌برانگیز شده بود.

آلکساندر ليتويننکو ماه نوامبر سال ۲۰۰۶ بر اثر مسموميت به ماده پولونيم‪ ۲۱۰‬در لندن درگذشت. دولت بريتانيا، سازمان های اطلاعاتی روسيه را به قتل او متهم کرد.
XS
SM
MD
LG