لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۵۴

ادامه رویارویی دیپلماتیک بین روسیه و بریتانیا


آندره لوگوی (سمت چپ) متهم به قتل الکساندر لیتوینکو، مامور سابق امنیتی روسیه در لندن

تصميم بریتانیا براي اخراج چهار ديپلمات روس، پس از پاسخ منفی مسكو به درخواست تحويل يک متهم به قتل «آلكساندر ليتويننكو» افسر سابق امنيتی روسيه به لندن، همچنان در روسیه بازتاب وسیعی دارد.


اظهارات و واكنش های تند روز سه شنبه مقامات روسيه در قبال اين موضع بریتانیا، نشانگر آن است كه مسكو خود را برای اقدامات متقابل در برابر بریتانیا آماده می كند.


به عقیده مطبوعات چاپ روسیه، این مساله به بزرگترين چالش در روابط دو كشور پس از پايان جنگ سرد منجر شده است.


وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه، تصميم اخیر دولت بریتانیا در رابطه با اخراج چهار دیپلمات روس از این کشور را، «نشانه تشديد روحيه ضد روسی در محافل بریتانیا» توصیف کرد كه به اعتقاد وی، به «دستگاه ديپلماسي لندن انتقال يافته است».


سرگی لاوروف، در مصاحبه با تلویزیون دولتی روسیه همچنين از سياست های بریتانیا در قبال روسيه كه طي چند سال اخير به شماری از اتباع روس از جمله «بوريس برزوفسكی» سرمايه دار «فراری» روس و «احمد زاكايف» رهبر شورشيان چچنی پناه داده و از تحويل آنها به روسيه خودداری می کند، انتقاد كرد.


چند تن از شخصيت های پارلمانی روسيه نیز، تصميم اخیر دولت بریتانیا را تحريک آميز و ضربه ای شديد به روابط دو كشور خواندند.


گنادی زوگانف، رهبر حزب كمونيست روسيه در جمع خبرنگاران، اين تصميم دولت بریتانیا را برنامه ريزی شده توسط سازمان های جاسوسی لندن خواند كه با هدف تيرگی روابط با روسيه تنظيم شده است.


ولاديمير ژيرينفسكی، رهبر حزب ليبرال دمكرات روسيه نیز بریتانیا را «دشمن روسيه» ناميد و گفت که لندن از مدت ها قبل نسبت به روسيه سياست خصمانه دنبال می كند.


بحث درباره اخراج دیپلمات های روس همچنان در مطبوعات چاپ روز چهارشنبه مسکو نیز بازتاب وسیعی دارد.


روزنامه كامرسانت، از نشریات مستقل در روسيه نوشت که «بریتانیا و روسيه در سطحی بی سابقه به سمت يک جنگ ديپلماتيک پيش می روند.»


روزنامه دولتی راسياسكايا گازتا، نيز نوشت كه «مسكو در شش سال گذشته ‪ ۲۱‬مورد درخواست استرداد مجرمانی همچون تعدادی تروريست، قاتل، قاچاقچي مواد مخدر، كلاهبردار و متهمان پرونده های اختلاس مالي را به بریتانیا ارائه كرده، اما حتي يک مورد آن نيز اجابت نشده است و علاوه بر اين، شش تن از مجرمان مورد نظر روسيه موفق به دريافت پناهندگی سياسی از بریتانیا شده اند.»


XS
SM
MD
LG