لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۵۵

نشست ۵+۱ در باره برنامه هسته‌ای ایران در لندن


ویلیام برنز معاون وزارت امور خارجه ریاست هیات آمریکایی را در نشست لندن بر عهده دارد
دیپلمات های ارشد پنج کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، روز چهارشنبه در لندن گرد هم می‌آیند، تا در باره راه‌های متقاعد ساختن ایران برای تعلیق غنی سازی رایزنی کنند.

یک مقام عالی‌رتبه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود، روز سه شنبه به خبرگزاری رویترز گفت، نمایندگان آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه نماینده‌ای از آلمان قصد دارند در نشست روز چهارشنبه خود در لندن قصد دارند، راه‌های تشویق ایران را به تغییر رفتار و بازگشت به میز مذاکره مورد بررسی قرار دهند.

این مقام آمریکایی در ادامه اظهار داشت:« ما سعی می‌کنیم ایران را به میز مذاکره بازگردانیم. شاید پیشنهادهای قبلی در قالب تازه‌ای مطرح شوند، اما پیشنهادهای تازه‌ای هم وجود دارد که ممکن است، بتوانیم ارایه کنیم.»

همچنین به گفته یک دیپلمات غربی ممکن است درباره تحریم‌های تازه علیه ایران نیز بحث شود، هر چند روسیه و چین مخالفت خود را با اعمال مجازات‌های بیشتر علیه این کشور اعلام کرده‌اند.

نشست لندن در باره برنامه هسته‌ای ایران در حالی برگزار می‌شود که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در نخستین سفر اروپایی خود در دیدار با رهبران برخی از کشورهای جهان بر تغییر سیاست ایالات متحده در قبال ایران تاکید کرده بود.

به گفته یک دیپلمات آمریکایی، باراک اوباما خاطر نشان کرده است که وی به سیاست انزوای ایران که در دوران زمامداری جرج بوش دنبال می‌شد، پایان می‌دهد و در پی ایفای نقش پررنگ‌تری در جریان گفت و گوهای آینده گروه در باره برنامه هسته‌ای ایران است.

انتظار می‌رود، مشارکت کامل آمریکا در این گفت و گوها ایران را به جدی گرفتن بیشتر آن ترغیب نماید.

سال گذشته ویلیام برنز که معاون وزیر امور خارجه آمریکا در دولت جرج بوش که از سوی باراک اوباما در مقام خود ابقا شده است، برای نخستین بار در نشست مشترک نمایندگان کشورهای ۵+۱ و ایران حضور یافت.

به گفته رابرت وود سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا ویلیام برنز به عنوان نماینده آمریکا در نشست روز چهارشنبه در لندن شرکت می‌کند. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام این که دستور کار نشست لندن بررسی راه‌های پیش‌رو در قبال برنامه هسته‌ای ایران است، از ارایه جزییات بیشتری در خصوص طرح‌ها و پیشنهادهای تازه آمریکا در این مورد خودداری کرد.

تعلیق در برابر تعلیق

تابستان سال گذشته کشورهای گروه ۵+۱ بسته‌ای شامل مشوق‌های اقتصادی و سیاسی به ایران ارایه کرده بودند، تا ایران نیز در مقابل برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف کند. همچنین ایده تعلیق در برابر تعلیق نیز در سال گذشته مطرح شده بود که به موجب آن ایران بایست از توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود صرف نظر می‌کرد و شورای امنیت سازمان ملل هم تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران تصویب نمی‌کرد.

بر اساس برخی گزارش‌ها در نشست روز چهارشنبه کشورهای پنج بعلاوه یک در لندن در باره ایده تعلیق در برابر تعلیق هم بحث خواهد شد.

در حالی که کشورهای غربی بر این باورند که برنامه هسته‌ای ایران با هدف تولید بمب اتمی دنبال می‌شود، ایران بر صلح آمیز بودن این برنامه تاکید می‌کند و بارها اعلام کرده که از حق خود در این زمینه صرف نظر نخواهد کرد.
XS
SM
MD
LG