لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۳۳

«احتمالا پنج کشور برای مذاکرات هسته ای، نماینده می فرستند»


نشست گروه پنج به علاوه یک در لندن (عکس از AFP)

مقام های آمریکایی و اروپایی اعلام کردند که احتمالا طی دو روز آینده، نمایندگان ارشد پنج کشور از شش کشوری که برنامه هسته ای ایران را بررسی می کنند، در دیداری رو در رو با مقام های ایرانی، پیشنهاد های تازه ای ارائه خواهند کرد تا مذاکرات هسته ای را به جریان بیاندازند.


به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تنها ایالات متحده آمریکا که روابط دیپلماتیک با ایران ندارد، در این سفر دیپلمات ها، نماینده ای ندارد.


گروه دیپلمات های ارشدی که در این سفر حضور خواهند داشت، خواهان محدودیت هایی برای برنامه هسته ای ایران هستند، چرا که معتقدند ایران می تواند با این برنامه به توانایی ساخت بمب هسته ای دست یابد.


روشن نیست که آیا نمایندگان بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برای ارائه پیشنهاد خود به ایران سفر خواهند کرد یا اینکه در کشور دیگری با نمایندگان ایران دیدار خواهند کرد.


خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که مقامات به خاطر «قطعی نشدن برنامه این سفر» نخواسته اند نامشان بازگو شود .دیپلمات ها به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که ایران پس از سال ها مذاکرات بی نتیجه با خاویر سولانا، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواهان تماس های مستقیم با دستکم برخی از کشورهای گروه موسوم به پنج بعلاوه یک شده است.

پنج کشور دارای حق وتوو در شورای امنیت به همراه آلمان، روز جمعه دوم مه بعد از نشستی در لندن توافق کردند تا به وسیله یک بسته پیشنهادی جدید تلاش کنند ایران را دوباره به پای میز مذاکره بکشانند.


دیپلمات ها به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که ایران پس از سال ها مذاکرات بی نتیجه با خاویر سولانا، سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواهان تماس های مستقیم با دستکم برخی از کشورهای گروه موسوم به پنج بعلاوه یک شده است.


آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در گروه پنج بعلاوه یک، به فعالیت ها و اهداف هسته ای ایران مشکوک هستند و آن را برنامه ای نظامی می دانند اما تهران همواره تاکید کرده است که برنامه هسته ای اش، صلح آمیز و غیرنظامی است.


تاکنون در شورای امنیت سه قطعنامه الزام آور تصویب شده و در هر سه قطعنامه از ایران خواسته شده تا غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، اما هیچ کدام از این قطعنامه ها به نتیجه نرسیده است.


در آخرین تحول، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از ایران خواست که «تنها در زمان مذاکرات هسته ای» غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.


اما منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران گفت که توقف غنی سازی اورانیوم برای ایران یک «خط قرمز» است و از گروه پنج به علاوه یک خواست تا در مناقشه، «به مرزهای ممنوعه» وارد نشود.


XS
SM
MD
LG