لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۵۸

«مرزبندی بین‌المللی»؛ حتی در فضا حتی در توالت


گنادا پادالکا فضانورد روسی(سمت راست) در کنار همکار آمریکایی اش
یک فضانورد ارشد روسی گفته است، اجازه ندارد از دستشویی آمریکایی‌ها در ایستگاه فضایی بین‌المللی استفاده کند.

روزنامه انگلیسی گاردین روز سه‌شنبه در سایت اینترنتی خود نوشته است، زمانی تصور می‌شد که حداقل در فضا خبری از مرزبندی‌ها و رقابت جویی‌های مرسوم در روی زمین نیست. روزگاری بود که فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین المللی همه چیز را از غذا گرفته تا تجهیزات به طور مشترک مورد استفاده قرار می‌دادند. اما اکنون یک فضانورد با تجربه روسی گفته است، که او حتی اجازه استفاده از دستگاه بدنسازی و دستشویی آمریکایی‌ها را در ایستگاه فضایی بین‌المللی ندارد.

گنادی پادالکا فضانورد ۵۰ ساله روسی در گفت و گو با روزنامه نوایا گازتا گفته است، بحران اقتصادی روی زمین به تدریج اخلاق را در فضا نابود می‌کند. به گفته وی تا هفت سال پس از نخستین ماموریت وی در فضا در سال 1998 همکاری میان او و همکاران آمریکایی‌اش عالی بود. اما در سال ۲۰۰۵ به دنبال آن که روسیه برای فرستادن فضانوردان آمریکایی به فضا از آنها پول گرفت، همه چیز عوض شد.

پادالکا که پیش از عزیمت به فضا در روز پنج‌شنبه هفته گذشته با خبرنگار روزنامه نوایا گازتا گفت و گو می‌کرد، گفته است، او در جریان تمرین‌های پیش از رفتن به فضا از مقام‌های مسئول پرسیده بود، آیا اجازه استفاده از دستگاه‌های بدن‌سازی آمریکایی را در ایستگاه فضایی بین المللی دارد یا خیر؟ مقام‌های مسئول در ابتدا به پادالکا گفته بودند که او می‌تواند از این دستگاه‌ها استفاده کند، اما اندکی پیش از پرواز وی را از این کار منع کرده‌اند. بدتر این که به فضا نوردان گفته شده است که آنها تنها باید از «دستشویی‌‌های ملی» خود استفاده کنند.

به گفته این فضانورد روسی که از وی به عنوان فرمانده بعدی ایستگاه فضایی بین‌المللی نام برده شده است، پس از آن که در سال ۲۰۰۳ روسیه از آژانس‌های فضایی کشورهای دیگر در قبال استفاده فضانوردان آنها از تجهیزات و امکانات روسی طلب پول کرد، کشورهای دیگر هم مقابله به مثل کردند.

البته این فضانورد با تجربه روسی گفته است، فضانوردان به عنوان آدم‌هایی تحصیل کرده و پخته راهی برای ایجاد روابطی عادی بین هم پیدا می‌کنند و چندان تحت تاثیر تصمیم سیاستمداران قرار نمی‌گیرند.

گاردین می‌نویسد، اختلاف نظر بر سر استفاده از دستگاه‌های بدن‌سازی در فضا نمایانگر سردی روابط میان مسکو و واشنگتن در دوران زمامداری جرج بوش و ولادیمیر پوتین است.

پادالکا با اذعان به خوشمزه‌تر بودن غذاهای آمریکایی گفته است، در گذشته هنگامی که فضانوردان غذای خود را با هم تقسیم می‌کردند، احساس بودن در یک تیم میان آنها تقویت می‌شد، اما اکنون روس‌ها، آمریکایی‌ها و همین‌طور فضانوردان دیگر هر کدام باید غذای خودشان را بخورند.
XS
SM
MD
LG