لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۱

آتش‌سوزى در جنگل‌هاى شمال ایران همچنان ادامه دارد


با گذشت حدود ۱۰ روز از آغاز آتش‌سوزى در برخى از مناطق جنگلى شمال ایران، گزارش‌هاى منتشر شده از شعله‌ور شدن دوباره آتش در جنگل‌هاى گلستان و آتش‌سوزى دوباره در جنگل‌هاى استان مازندران حکایت دارد.

به گزارش خبرگزارى‌ کار ایران، ایلنا، آتش‌سوزى در جنگل گلستان یک بار دیگر از بعد از ظهر روز پنجشنبه شعله‌ور شده و درحال حاضر سه نقطه از جنگل‌هاى گلستان در آتش مى‌سوزد.

رسول حسام، مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان، در این باره گفته است: «از عصر روز پنجشنبه مجدداً وقوع آتش‌سوزى در جنگل گلستان به ما اعلام شد که در حال حاضر جنگل‌هاى سه نقطه در این استان درگیر حریق هستند.»

وى همچنین افزوده است: «جنگل‌هاى نواحى على‌آباد، گرگان و مینودشت درحال حاضر مناطقى هستند که آتش‌‌سوزى در آنها رخ داده است که متاسفانه این مناطق بسیار صعب‌العبور بوده و همین مسئله شرایط را سخت کرده است.»

به گفته مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان، از آنجایى که آتش‌سوزى هفته گذشته در جنگل‌هاى این استان مهار شده بود، بالگردهایى که در عملیات اطفا حریق حضور داشتند، منطقه را ترک کرده‌اند و در حال حاضر تنها یک بالگرد به همراه ۷۰۰ نفر در محل سرگرم خاموش کردن آتش هستند.

بر اساس این گزارش آتش‌سوزى کنونى در جنگل‌هاى گلستان گسترده‌تر از آتش‌سوزى هفته گذشته در این جنگل‌ها نیست، اما به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه عملیات خاموش کردن آتش به سختى انجام مى‌شود.

همزمان خبرگزارى مهر روز شنبه از آتش‌سوزى در جنگل‌هاى رامسر و عباس‌آباد در استان مازندران خبر داده است.

ابوطالب وهابى، مدیر کل منابع طبیعى و آبخیزدارى استان مازندران در این باره گفته است:«جنگل‌هاى دالیخانى واقع در رامسر آتش گرفت و حدود یک هکتار از جنگل‌هاى منطقه طعمه حریق شد.»

وى همچنین با بیان این که این آتش‌سوزى از نوع سطحى است، و تلاش براى خاموش کردن آن ادامه دارد، افزوده است: «آتش‌سوزى دیگرى نیز در جنگل‌هاى عباس آباد به وقوع پیوست که با همکارى نیروى انتظامى، بسیج، شهردارى، هلال احمر و نیروهاى مردمى، آتش کاملا مهار شده و نیروهاى اداره کل منابع طبیعى وآبخیزدارى نوشهر در حال کنترل منطقه هستند.»

بر اساس این گزارش در آتش‌سوزى اخیر جنگ‌هاى استان مازندران حدود دو هکتار جطعمه حریق شده است، در حالى که در آتش‌سوزى روزهاى گذشته در این مناطق ۵۰ هکتار از مناطق جنگلى دچار حریق شده بود.

آتش‌سوزى در جنگل‌هاى مناطقى از شمال ایران، از جمله استان‌هاى گلستان و مازندران از حدود ۱۰ روز پیش آغاز شده و گفته مى‌شود حدود ۳۰۰ هکتار از این جنگل‌ها را نابود کرده است

مهم‌ترین مناطق جنگلى ایران در شمال این کشور و در حاشیه دریاى خزر قرار دارد، که مساحت آنها حدود به یک میلیون ۸۵۰ هزار هکتار بالغ مى‌شود.

بر اساس آمارهاى اعلام شده از سوى سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در سه دهه گذشته بیش از ۲۲ درصد از سطح جنگ‌هاى شمال ایران کاسته شده است.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG