لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۳:۴۸

ادامه برخوردها با اطرافیان احمدی‌نژاد؛ مدیر منطقه آزاد ارس هم بازداشت شد


حمید بقایی در کنار علیرضا مقیمی در مراسم معارفه وی به عنوان مدیر منطقه آزاد ارس
حمید بقایی در کنار علیرضا مقیمی در مراسم معارفه وی به عنوان مدیر منطقه آزاد ارس
در ادامه فشارها بر اطرافیان محمود احمدی‌نژاد و تنها دو روز پس از بازداشت علی‌‌اصغر پرهیزکار، مدیرعامل منطقه آزاد اروند، خبر بازداشت علیرضا مقیمی، مدیر عامل منطقه آزاد ارس، نیز منتشر شده است.

خبرگزاری مهر روز شنبه به نقل از یک مقام مسئول در آذربایجان شرقی از بازداشت علیرضا مقیمی، مدیر عامل منطقه آزاد تجاری ارس، خبر داده است.

این مقام مسئول در این باره گفته است: «مدیرعامل منطقه آزاد ارس به دلیل وابستگی به جریان موسوم به جریان انحرافی و نیز تخلفات مالی دستگیر شده است.»

«جریان انحرافی» عبارتی است که هواداران رهبر جمهوری اسلامی و رسانه‌های نزدیک به آنها برای اطرافیان محمود احمدی‌نژاد و به ویژه اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر وی، به کار می‌برند.

مالک‌اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی، نیز با اعلام این که مدیرعامل منطقه آزاد ارس توسط مجتمع قضایی کارمندان دولت بازداشت شده، علت بازداشت وی را «اتهام مالی» اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش علیرضا مقیمی از دوستان نزدیک حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد بوده که زمستان سال گذشته به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد ارس منصوب شده بود.

روز پنجشنبه علی‌‌اصغر پرهیزکار، مدیرعامل منطقه آزاد اروند، با اتهام‌های مشابه بازداشت شده بود.

همچنین پیشتر نیز محمدشریف ملک‌زاده، دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، که انتصاب وی به عنوان معاون مالی و اداری وزارت امور خارجه، علی‌اکبر صالحی را تا آستانه استیضاح پیش برده بود، بازداشت شده بود.

هر چند رسانه‌های نزدیک به حامیان آیت‌الله خامنه‌ای، دلیل بازداشت آقای ملک‌زاده را نیز «اتهامات مالی و پرونده‌های فراوان اداری و مالی در قوه قضائیه» اعلام کرده‌اند، اما این گونه اقدام‌ها به دنبال علنی شدن اختلاف‌ها بین رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی‌نژاد بر سر وزارت اطلاعات صورت می‌گیرد.

از آن زمان تاکنون شماری از کارکنان نهاد ریاست جمهوری که از نزدیکان اسفندیار رحیم‌مشایی به شمار می‌روند توسط مقام‌های امنیتی بازداشت شده‌اند.

چندی پیش عبدالنبی نمازی، امام جمعه کاشان و عضو مجلس خبرگان رهبری، از موافقت رهبر جمهوری اسلامی با بازداشت همه چهره‌های نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی خبر داده بود.

وی در این باره اظهار داشته بود، فرمانده سپاه پاسداران از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته است که اجازه بازداشت اسفندیار رحیم‌مشایی را صادر کند تا به این ترتیب «کل غائله» حل شود.

با این همه رهبر جمهوری اسلامی تنها خواستار بازداشت «نیروهای عملیاتی این طرح» شده بود.

حامیان رهبر جمهوری اسلامی، اطرافیان محمود احمدی‌نژاد را متهم می‌کنند که به دنبال تسخیر کرسی‌های مجلس آینده هستند.
XS
SM
MD
LG