لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۰:۳۵

طرح نمایندگان برای استیضاح صالحی به دلیل حضور ملک‌زاده در وزارت خارجه


با برگزاری مراسم معارفه محمدشریف ملک‌زاده به عنوان معاون اداری و مالی وزارت خارجه به رغم انتقادهای نمایندگان، اکنون منتقدان دولت در مجلس طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه را برای تقدیم به هیئت رئیسه مجلس آماده کرده‌اند.

آقای ملک‌زاده از نیروهای نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی، چهره جنجالی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد است و پیش از انتصاب به معاونت اداری و مالی وزارت خارجه، به عنوان دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور مشغول خدمت بوده است.

آقای ملک‌زاده از چهره‌های نزدیک به اسفندیار رحیم‌مشایی است
با این حال نمایندگان منتقد، آقای ملک‌زاده را چهره‌ای حاشیه‌دار و «یکی از عناصر جریان انحرافی» معرفی می‌کنند و به‌ویژه عملکرد وی در شورای عالی ایرانیان را با انتقادهای فراوان همراه می‌دانند.

موضوع انتصاب آقای ملک‌زاده به معاونت وزارت خارجه در روزهای اخیر بحث‌هایی را در میان نمایندگان اصولگرای منتقد دولت برانگیخته بود اما به محض آنکه روز یکشنبه خبر برگزاری مراسم معارفه وی منتشر شد، چندین نماینده اصولگرا طرح استیضاح وزیر خارجه را به دلیل این انتصاب کلید زدند.

در میان امضاکنندگان طرح استیضاح علی‌اکبر صالحی، نام‌هایی چون علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، حمیدرضا فولادگر و محمدرضا آشتیانی به چشم می‌خورد و درحالی که خبرگزاری مهر از امضای این طرح توسط ۱۵ نماینده خبر می‌دهد، ایسنا به نقل از رئیس فراکسیون روحانیان مجلس شمار امضاکنندگان این طرح را ۲۵ تن اعلام کرده است.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، برای آنکه طرح استیضاح توسط هیئت رئیس اعلام شود، دست‌کم امضای ۱۰ نماینده در ذیل این طرح الزامی است و پس از اعلام وصول هیئت رئیسه، وزیر استیضاح شده به مدت ۱۰ روز فرصت دارد که استیضاح‌کنندگان را از این اقدام منصرف و یا خود را برای جلسه رأی اعتماد مجدد آماده کند.

خبرگزاری مهر به تازگی در گزارشی یادآور شده است که آقای ملک‌زاده در حالی از شورای عالی ایرانیان به معاونت وزارت امور خارجه رسیده که «به گفته نمایندگان مجلس پرونده‌های زیادی از تخلفات اداری و مالی وی در قوه قضاییه مطرح است.»

در این میان محمدتقی رهبر، رئیس فراکسیون روحانیان مجلس به خبرگزاری ایسنا گفته است که نمایندگان مجلس با این‌گونه طرح‌ها موافقند و اجازه نمی‌دهند جریان انحرافی سکاندار دیپلماسی کشور شود.

«جریان انحرافی» عبارتی است که هواداران رهبر جمهوری اسلامی و رسانه‌های نزدیک به آنها برای اطرافیان محمود احمدی‌نژاد و به ویژه اسفندیار رحیم‌مشایی، رئیس دفتر وی به کار می‌برند.

آقای رهبر افزوده است که بر اساس شنیده‌ها «به وزیر خارجه در مورد تصمیمی که گرفته، نهیب زده شده است.»

وی در عین حال جزئیات بیشتری را در این زمینه مطرح نکرد.

روز گذشته علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس هم درباره خبر انتصاب آقای ملک‌زاده در وزارت خارجه گفته است: «به نظر می‌رسد در داخل وزارت خارجه گزینه‌های مناسب‌تری نیز وجود دارد و با توجه به حساسیت‌هایی که در وزارت امورخارجه وجود دارد، افرادی باید در این مسئولیت گمارده شوند که بدون حاشیه باشند.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG