لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۵۲

حملات هوایی و موشکی گسترده نیروهای بین‌المللی به لیبی


بر اساس اعلام وزارت دفاع آمریکا، ناوها و زیردریایی‌های آمریکایی و بریتانیایی مستقر در دریای مدیترانه در نخستین روز حمله ائتلاف بین‌المللی به نیروهای تحت امر معمر قذافی، بیش از یکصد فروند موشک کروز به مراکز و تاسیسات نظامی لیبی شلیک کرده و هواپیماهای جنگی فرانسه نیز به شکار تانک‌های نیروهای وفادار به رهبر لیبی پرداخته‌اند.

تنها ساعاتی پس از آغاز حمله نیروهای بین‌المللی به مواضع نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، در روز شنبه، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد، صد و ده موشک کروز از ناوها و زیردریایی‌های این کشور و بریتانیا به منظور از کار انداختن دفاع هوایی ارتش لیبی شلیک شده است.

پیشتر یک مقام عالی‌رتبه نظامی آمریکا اعلام کرده بود، نیروی دریایی آمریکا سه ناوشکن مجهز به موشک‌های تام‌هاوک را برای مشارکت در عملیات نظامی کشورهای غربی در لیبی در دریای مدیترانه مستقر کرده است.

به گفته این مقام عالی‌رتبه وزارت دفاع آمریکا این سه ناوشکن آمریکایی به دو ناوجنگی دیگر آمریکا ملحق می‌شوند که پیشتر در منطقه مستقر شده بودند.

همچنین وزارت دفاع فرانسه نیز اعلام کرده است، جنگنده‌های ارتش این کشور در نخستین حملات خود به نیروهای تحت امر معمر قذافی به چند هدف در اطراف بنغازی حمله کرده و چندین دستگاه تانک ارتش لیبی را نیز منهدم کرده‌اند.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه پس از پایان نشست سران برخی از کشورهای غربی در پاریس درباره تحولات لیبی، از آمادگی آمریکا برای استفاده از «امکانات منحصر به فرد» خود در عملیات نظامی کشورهای غربی در لیبی خبر داده است.

وی در این باره اظهار داشته است: «ما از این امکانات برای کمک به متحدان اروپایی و کانادایی خود به منظور جلوگیری از اعمال خشونت علیه غیرنظامیان و نیز ایجاد منطقه پرواز ممنوع استفاده می‌کنیم.»

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که معمر قذافی، رهبر لیبی همچنان در برابر خواسته جامعه جهانی ایستادگی‌می‌کند، نسبت به ادامه حمله به غیرنظامیان هشدار داده و افزوده است: «در حالی که شهروندان غیرنظامی همچنان کشته می‌شوند، جهان نمی‌تواند، دست روی دست بگذارد.»

وی همچنین گفته است: «ما در کنار مردم لیبی ایستاده‌ایم و از انجام وظیفه خود در حمایت از آنها کوتاهی نمی‌کنیم.»

روز شنبه کشورهای غربی ابتدا با محوریت فرانسه و بریتانیا عملیات نظامی خود را در راستای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی و جلوگیری از حمله نیروهای وفادار به معمر قذافی به مناطق تحت کنترل مخالفان آغاز کردند.

مداخله نظامی کشورهای غربی در لیبی به موجب قطعنامه‌ای صورت گرفته است که روز پنج‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل متحد در باره ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز لیبی به تصویب رسیده بود.

بر اساس این قطعنامه کشورهای غربی می‌توانند از «تمام ابزارهای موجود» برای جلوگیری از حمله نیروهای وفادار به معمر قذافی، به غیرنظامیان و مخالفان استفاده کنند.

روز شنبه رهبران چند کشور غربی از جمله فرانسه، آلمان و بریتانیا و نیز هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و نیز بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل به همراه نمایندگان اتحادیه عرب در پاریس گرد هم آمده‌اند تا درباره نحوه برخورد با لیبی تبادل نظر کنند.

تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز لیبی پس از آن صورت گرفته بود که بیست و دو کشور عضو اتحادیه عرب در نشست خود در قاهره از ایجاد منطقه پرواز ممنوع حمایت کرده بودند.

در این میان هیلاری کلینتون با تمجید از کشورهای عربی گفته است: «ما از همان ابتدا گفته بودیم که مشارکت و حمایت رهبران عرب در این قضیه تعیین کننده است.»

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که حمایت کشورهای عربی از ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز لیبی به «تغییر نقشه دیپلماتیک» منجر شده در عین حال گفته است، ایالات متحده انتظارات بیشتری از کشورهای عربی دارد.

از سوی دیگر در تازه‌ترین تحولات مربوط به مداخله نظامی کشورهای غربی در لیبی در راستای ایجاد منطقه پرواز ممنوع برفراز این کشور، ویلیام گورتنی، یکی از مقام‌های ارشد وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است، کشورش فرماندهی عملیات نظامی در لیبی را برعهده گرفته است.

به گفته وی دریاسالار ساموئل جی لاکلیر، که در عرشه ناو آمریکایی یواس‌اس مونت‌ وایتنی مستقر است، فرماندهی عملیات نیروهای نظامی کشورهای غربی در لیبی را برعهده دارد.

این خبر از آنجا حائز اهمیت است که پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از حمله به نیروهای تحت امر معمر قذافی با عنوان «یک عملیات نظامی محدود» نام برده و گفته بود، ایالات متحده در خط اول این عملیات قرار ندارد.

از سوی دیگر منابع نظامی آمریکا اعلام کرده‌اند، حملات موشکی و هوایی که تاکنون علیه نیروها معمر قذافی صورت گرفته، تنها مرحله نخست یک عملیات چند مرحله‌ای است.
XS
SM
MD
LG