لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۰۵

عربستان برقراری روابط نزدیک بین ایران و آمریکا را محتمل نمی‌داند


عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، روز شنبه ۳ بهمن ایران را متهم کرد که «هم‌چنان حامی اصلی تروریسم در جهان است» و گفت که به باور او نزدیکی روابط ایران و ایالات متحده محتمل نیست.

به گزارش خبرگزاری فرانس، عادل الجبیر که در یک نشست خبری مشترک با همتای آمریکایی خود سخن می‌گفت اظهار کرد که «شاهد نزدیکی روابط ایران و آمریکا نخواهیم بود. به طور کل به نظر من ایالات متحده از فتنه‌گری‌های ایران و فعالیت‌های شریرانه آن کشور بسیار آگاه است ... و فکر نمی‌کنم ایالات متحده نسبت به ماهیت حکومت تهران دچار هیچ‌گونه توهمی باشد.»

عادل الجبیر این سخنان را پس از دیدار خود با جان کری، وزیر خارجه آمریکا، بیان کرد؛ این دیدار در جریان نشست وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در عربستان سعودی انجام شد.

جان کری در دیدار روز شنبه خود از عربستان، بار دیگر کوشید تا به هم‌پیمانان کشورش در خلیج فارس که از «گرمی» روابط بین ایران و آمریکا ابراز نگرانی می‌کنند، تضمین‌هایی بدهد.

این نگرانی‌ها پس از آن شدت گرفته که ایران و قدرت‌های غربی موفق شدند به توافقی هسته‌ای دست پیدا کنند که در نتیجه آن بخشی از تحریم‌ها علیه ایران نیز برداشته می‌شود.

آقای کری پس از دیدار روز شنبه با همتای عربستانی خود گفت که «ایالات متحده هم‌چنان نسبت به برخی فعالیت‌های ایران در دیگر کشورها نگرانی دارد» و برای نمونه از «حمایت ایران از گروه‌هایی نظیر حزب‌الله [لبنان]» نام برد.

عربستان و برخی کشورهای دیگر طی ماه جاری و پس از حمله اعتراضی به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران، روابط خود را با تهران قطع کردند.

این حملات اعتراضی پس از آن رخ داد که حکومت ریاض یک روحانی شیعه معترض عربستانی را اعدام کرد.

موضوع سوریه

گزارش‌ها حاکی است که مسئله توافق بر سر شرکت گروه‌های مخالف دولت سوریه در گفت‌وگوهای آتی صلح سوریه از دیگر موضوعات مورد بحث در سفر جان کری به عربستان را تشکیل می‌دهد.

آقای کری روز شنبه در ریاض اعلام کرد که گروه حمایت از سوریه، متشکل از ۲۰ کشور و سازمان، قرار است «به زودی زود» جلسه داشته باشند.

پیش‌بینی می‌شود که نشست صلح سوریه به ابتکار سازمان ملل از روز دوشنبه در ژنو با حضور کشورهای درگیر در جنگ سوریه و همین‌طور گروه‌های اپوزیسیون و نمایندگان حکومتی، برگزار شود.

XS
SM
MD
LG