لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۳۹

تعطیلی فرودگاه بنغازی لیبی در پی درگیری مرگبار شبه‌نظامیان


پس از آن که درگیری مسلحانه میان نیروهای شبه‌نظامی موسوم به «ارتش ملی لیبی» با پیکارجویان اسلام‌گرا در بنغازی دست‌کم ۱۲ کشته برجای گذاشت، مقام‌های لیبیایی اعلام کردند که فرودگاه بنغازی تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای چریکی مرتبط با گروه خودخوانده «ارتش ملی لیبی» که یک ژنرال بازنشسته به نام خلیفه حَفتَر رهبری آنها را برعهده دارد روز جمعه، ۲۶ اردیبهشت، به پایگاهی متعلق به دو گروه اسلام‌گرا حمله کردند.

بنا بر این گزارش، نیروهای خلیفه حفتر در این روز با پشتیبانی چند هلی‌کوپتر، به گلوله‌باران پایگاهی متعلق به گروه «انصار الشریعه» و یک گروه پیکارجوی دیگر اسلام‌گرا اقدام کردند.

به گفته مسئولان یک بیمارستان محلی، این حمله دست‌کم ۱۲ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشته است.

«انصار الشریعه» که از سوی واشینگتن به عنوان گروهی تروریستی شناخته می‌شود در منطقه بنغازی فعالیت زیادی دارد و به‌ویژه با نیروهای ویژه ارتش لیبی درگیری داشته‌ است.

به نوشته رویترز، وضعیت نظم و امنیت در لیبی از زمان سرنگونی رژیم معمر قذافی در این کشور رو به وخامت گذاشته و پیکارجویان اسلام‌گرا سوءقصدها و بمب‌گذاری‌های مکرری را علیه ارتشیان در بنغازی انجام داده‌اند.

گروه‌های اسلام‌گرا هم‌اینک در پایگاه‌هایی در اطراف بنغازی واقع در شرق لیبی مستقر شده‌اند.

ژنرال حفتر که از چهره‌های مهم در شورش علیه معمر قذافی بود در ماه فوریه با اونیفورم در رسانه‌های لیبی ظاهر شد و درخواست‌هایی را از حکومت مطرح کرد که این امر به شایعه وقوع یک کودتا توسط او در لیبی دامن زد.

رئیس ستاد مشترک ارتش لیبی روز جمعه در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی لیبی گفت که وی هیچ فرمانی برای حمله یگان‌های ارتش به پایگاه‌های اسلام‌گرایان در بنغازی نداده و گروه خلیفه حفتر خودسر عمل کرده‌اند.

حکومت در لیبی در وضعیت شکننده‌ای قرار دارد و رقابت‌ها در پارلمان این کشور نیز باعث ضعف شدید در عملکرد این پارلمان شده‌ است.

در همین حال، مقامات در لیبی هنوز موفق نشده‌اند قانون اساسی جدید این کشور را تنظیم کرده و ارائه دهند.
XS
SM
MD
LG