لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۳۵

تیلرسون: حکومت خاندان اسد رو به پایان است


رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، با ذکر این‌که به باور او «بشار اسد با استفاده دوباره از سلاح شیمیایی مشروعیت خود را از دست داد»، گفت: «فکر می‌کنم برای همه ما واضح است که حکومت خاندان اسد دارد به پایان می‌رسد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای تیلرسون این مطلب را روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین در نشست گروه هفت (جی۷) در ایتالیا بیان کرده و ابراز امیدواری کرد که بشار اسد جایی در آینده سوریه نداشته باشد.

آمریکا دولت بشار اسد را مسئول حمله اخیر شیمیایی در شهرک خان‌شیخون سوریه می‌داند در حالی که دولت سوریه این اتهام را رد کرده و هم‌پیمانان بشار اسد هم این اتهام آمریکا را نپذیرفته‌اند.

آقای تیلرسون در نشست گروه هفت با اشاره به حکومت بشار اسد افزود: «اما این سؤال که این حکومت چگونه به پایان برسد و همچنین مسئله دوره انتقال قدرت، به نظر ما برای رسیدن به یک وضعیت پایدار و ثبات داخلی در یک سوریه متحد بسیار حائز اهمیت است.»

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: «برای همین هم از پیش‌فرض در این مورد خودداری کرده‌ایم.»

ایران، روسیه و حزب‌الله از حامیان بشار اسد در نبرد علیه مخالفان او هستند و رکس تیلرسون با اشاره به این ائتلاف خطاب به روسیه گفت: «قصد ما کاستن از رنج مردم سوریه است. روسیه می‌تواند در چنین آینده‌ای سهیم باشد و نقشی مهم در این زمینه بازی کند؛ یا این‌که می‌تواند به ائتلاف خود با این گروه ادامه بدهد، کاری که به نظر ما در درازمدت به نفع روسیه نیست.»

آقای تیلرسون روز سه‌شنبه از ایتالیا راهی مسکو شد تا در آنجا با همتای روسی خود و احتمالاً با رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت‌وگو داشته باشد.

بنا بر گزارش‌هایی تازه، ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، در تماس تلفنی تازه توافق کرده‌اند برای قانع کردن روسیه به توقف حمایتش از دولت اسد اقداماتی انجام دهند.

درخواست بریتانیا برای تحریم بیشتر روسیه رد شد

روز سه‌شنبه، کشورهای حاضر در نشست هفت کشور صنعتی موسوم به گروه هفت، به درخواست بریتانیا برای افزایش تحریم‌ها علیه روسیه به خاطر حمایت آن کشور از بشار اسد پاسخ منفی دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این کشورها اما در عین حال از روسیه خواستند تا بر دولت سوریه فشار بیاورند تا به جنگ شش‌ساله داخلی خاتمه ببخشد.

آمریکا و بریتانیا می‌گویند که دولت بشار اسد مسئول حمله شیمیایی اخیر در سوریه است و بریتانیا در این راستا خواستار تشدید تحریم‌های غرب علیه روسیه، به عنوان متحد بشار اسد، شده است.

کشورهای جی۷ اما روز سه‌شنبه در بیانیه پایانی نشست خود خواستار آن شدند که به‌جای تشدید تحریم علیه روسیه، تحقیقاتی از سوی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی صورت بگیرد تا معلوم شود کدام طرف مسئول «این جنایت جنگی» در خان‌شیخون بوده است.

دیدن نظرات (۶۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG