لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۴

اخراج «مسئول ورزشی» ایران از بازی‌های آسیایی در پی آزار جنسی


برگزارکنندگان بازی‌های آسیایی روز چهارشنبه، ۲۶ شهریور، یکی از مسئولان تیم فوتبال امید ایران را که از سوی پلیس کره جنوبی به «اذیت جنسی» یک زن تبعه این کشور متهم شده‌ بود از بازی‌های آسیایی اخراج کرده و از کمیته ملی المپیک ایران خواستند تا او را به ایران بازگرداند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «شورای المپیک آسیا» نام این مسئول ایرانی را «امیر احمد» ذکر کرده و افزوده‌ است که وی از ورود به تمامی بازی‌های آسیایی، از جمله ورود به دهکده ورزشی، مراسم ورزشی و هتل‌ها منع شده است.

پلیس کره جنوبی به رویترز گفته است که یکی از زنان داوطلب برای برگزاری بازی‌های آسیایی از این «مقام ورزشی ایران» که در ترکیب هیئت ورزشی جمهوری اسلامی به این کشور سفر کرده به پلیس شکایت کرده‌ است.

به گفته پلیس، «امیر احمد» ۳۸ ساله که مسئول تجهیزات تیم ملی فوتبال ایران است «به بهانه» گرفتن عکس دونفری به این زن نزدیک شده و خود نیز در گفت‌وگو با پلیس اذعان کرده که به او «دست زده است»، اما افزوده که کاری که کرده «غیرقانونی نبوده است».

روز چهارشنبه همچنین پلیس کره جنوبی اعلام کرد که یک بازیگر فوتبال فلسطینی که متهم است در اتاق رختشویی دهکده ورزشی، یکی از کارکنان زن را مورد آزار جنسی لفظی قرار داده ممنوع‌الخروج شده است.

حسین المسَلم، مدیرکل شورای المپیک آسیایی، با اشاره به مورد تبعه ایرانی و مورد بازیگر فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفت: «از تمامی کمیته‌های ملی المپیک قویاً می‌خواهیم تا بازیگران خود را مجبور کنند در زمینه موضوع آزار جنسی به عادات و روش‌های کشور میزبان احترام بگذارند.»

بنا بر گزارش‌ها، این دو مورد پیش‌آمده باعث شده‌ است که کمیته برگزارکننده مسابقات آسیایی اینچئون پیام‌هایی را در مورد اذیت جنسی در اقامتگاه‌های بازی‌ها نصب کند و به کارکنان و داوطلبان نیز هشدار داده‌ است تا در خلال دو هفته بازی‌های آسیایی محتاط باشند.

تیم ملی امید ایران در اولین دیدار خود در مرحله گروهی بازی‌های آسیایی اینچئون با نتیجه دور از انتظار ۴-۱ مغلوب تیم ویتنام شد که از ضعیف‌ترین نتایج فوتبال ایران در تاریخ بازی‌های آسیایی است.

سایت «تابناک» نیز در گزارشی پیرامون این موضوع نوشته است: «تیم کشورمان علاوه بر ثبت یک شکست و سنگین و تحقیرآمیز، شاهکارهای دیگری هم خلق کرد که مایه تاسف است.»

به نوشته این سایت، «بخشی از این شاهکار به برخورد زشت خانزاده در زمین با بازیکن ویتنامی بر می‌گردد، بخش دیگری هم در حاشیه مسابقه انجام شد. جایی که مسئول تدارکات تیم امید به دنبال ایجاد "تفاوت فرهنگی" با یکی از خانم‌های حاضر در استادیوم توسط پلیس کره‌ جنوبی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است».

اشاره این سایت به «تفاوت فرهنگی» می‌تواند اشاره‌ای باشد به واکنشی که سفارت جمهوری اسلامی ایران در برزیل در سال ۹۱ به موضوع اتهام آزار جنسی توسط یکی از دیپلمات‌های ایرانی در برزیل داشت.

به دنبال بازداشت موقت یک دیپلمات ایرانی در ۲۶ فروردین ۹۱ در برزیل به اتهام آزار جنسی دختران در استخر، سفارت جمهوری اسلامی در برزیل این اتهام را برگرفته از «سوءتفاهم فرهنگی» دانست و وزارت خارجه ایران نیز اظهارات مطرح شده علیه این دیپلمات را رد کرد.

دیپلمات ایرانی به نام «حکمت‌الله قربانی» که به گزارش رسانه‌های برزیل بیش از ۵۰ سال دارد، در آن تاریخ در استخری در برازیلیا، پایتخت برزیل، بازداشت شد و به گفته پلیس برزیل، شاهدان عینی گفته‌اند این دیپلمات ایرانی در حالی که تظاهر می‌کرد در حال شناست، به زیر آب می‌رفت و «عورت» دختران را لمس می‌کرد. سن این دختران ۹ تا ۱۵ ذکر شده‌ بود.

دیدن نظرات (۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG