لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۲۰

تصمیم کویت برای اعزام نیروی زمینی به جبهه نبرد با حوثی‌ها


نیروی زمینی کویت در یکی از رزمایش‌ها

رسانه‌های داخلی کویت خبر می‌دهند که این کشور تصمیم گرفته‌ است برای جلوگیری از عبور نیروهای حوثی از مرز یمن و عربستان، به این منطقه مرزی نیروی نظامی اعزام کند.

روزنامه کویتی «القَبَس» روز سه‌شنبه، هشتم دی، به نقل از «منابع آگاه» نوشت که کویت تصمیم گرفته‌ است نیروی زمینی خود را در نبرد علیه حوثی‌ها به‌ کار گیرد و برای این کار یک گردان توپخانه نیز برای هدف قرار دادن مواضع حوثی‌ها اعزام می‌کند.

کویت هرچند جزئی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی برای بمباران هوایی شیعیان حوثی مورد حمایت ایران است، اما تاکنون از اعزام نیروی زمینی خود به این درگیری‌ها خودداری کرده‌ بود.

عربستان سعودی، امارات متحده، و بحرین اما تاکنون علاوه بر حمله هوایی، سربازانی را نیز به جبهه مبارزه با حوثی‌ها فرستاده و تلفات نسبتاً زیادی را نیز متحمل شده‌اند.

در همین حال، به نوشته رویترز، عربستان سعودی خبر داد که یک موشک اسکاد را که روز شنبه از صنعا در یمن به سوی نجران در خاک عربستان شلیک شده بود ردیابی و نابود کرده‌ است.

شلیک این موشک می‌تواند تهدیدی برای آتش‌بس شکننده‌ای باشد که میان طرف‌های درگیر برقرار شده‌ است.

در حالی که قرار بود آتش‌بس موقت میان طرفین دست‌کم برای یک هفته ادامه پیدا کند، گزارش‌هایی از درگیری‌ها در روزهای گذشته منتشر شده‌ است.

از سوی دیگر، مذاکرات صلح یمن که به ابتکار سازمان ملل و با حضور طرف‌های درگیر در یمن، از ۱۵ دسامبر در سوئیس به مدت یک هفته در جریان بود، قرار است از نیمه ژانویه از سر گرفته شود.

علی عبدالله صالح، رئیس‌ جمهوری پیشین یمن، که متحد اصلی نیروهای حوثی مخالف دولت است، معتقد است مخالفان باید با پایان دادن به گفت‌وگوها با دولت عبدرُبه منصور هادی، با عربستان وارد مذاکره شوند.

درگیری‌ها در یمن و بمباران ائتلاف عربستان که از ۹ ماه پیش آغاز شده تاکنون نزدیک به شش هزار کشته برجای گذاشته و کشور فقیر یمن را با بحران انسانی روبه‌رو کرده‌ است.

عربستان و هم‌پیمانانش حوثی‌ها را به عنوان نیروهایی در جنگ نیابتی ایران در جهان عرب به‌ شمار می‌آورند، اتهامی که جمهوری اسلامی ایران و حوثی‌ها رد می‌کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG