لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۰

لاوروف: قصد نداریم با ترکیه وارد جنگ بشویم


سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه

وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه چهارم آذر گفت که به باور او، سرنگونی جت روسی به‌دست ترکیه بسیار شبیه به «یک اقدام برنامه‌ریزی‌شده» است که «با هدف تحریک» صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس، وی با این وجود گفت که «قصد نداریم با ترکیه وارد جنگ بشویم، رویکرد ما به مردم ترکیه عوض نشده‌است، ما تنها پرسش‌هایی از رهبران ترکیه داریم.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در کنار این اظهارات، در روزهای اخیر به درخواست مکرر همتای ترک خود برای دیدار دوجانبه پاسخ رد داده‌است.

بامداد سه‌شنبه، ترکیه یک سوخو ۲۴ متعلق به ارتش روسیه را سرنگون کرد؛ این نخستین بار در طی شش دهه گذشته بود که یک عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، یک جنگنده روسی را سرنگون می‌کرد.

ارتش ترکیه می‌گوید جنگنده روسی پیش از هدف قرار گرفتن حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و شلیک به آن «پس از چندین بار اخطار» انجام شده است.

با این حال ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، می‌گوید که جنگنده ارتش این کشور خارج از خاک ترکیه و در عمق یک کیلومتری خاک سوریه هدف قرار گرفته است.

از سوی دیگر روز چهارشنبه خبرگزاری رویترز خبر داد که یک خدمه زنده‌مانده جت روسی ساقط‌شده توسط ترکیه می‌گوید که این جت «هیچ‌گونه هشداری» از نیروی هوایی ترکیه دریافت نکرده‌بود و از حریم هوایی ترکیه هم رد نشده بود.

به گزارش خبرگزاری روسی اینترفکس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت: «تردید جدی داریم که این [حمله به سوخو۲۴ روسیه] عملی ناخواسته بوده‌است. این اقدام بسیار شبیه به یک عمل برنامه‌ریزی‌شده است که برای تحریک انجام شده‌است.»

او افزود که «مقدار زیادی اطلاعات در دست داریم مؤید این‌که این اقدام، عملی با نقشه قبلی و اقدامی برنامه‌ریزی‌شده بوده‌است.»

سرگئی لاوروف ادامه داد: «برخی از شرکای ما دیروز با ما تماس گرفته و گفتند که این کار یک شبیخون آشکار است و این‌که آنها [ترکیه] منتظر بوده و تعقیب می‌کرده و در ترصد بهانه‌ای برای انجام این کار بوده‌اند.»

وزیر خارجه روسیه در پایان گفت که «سخت است بتوانم بگویم دلیل این کار چه بوده و ممکن است ملاحظات سیاست داخلی در کار بوده‌است.»

آقای لاوروف در ادامه گفت: «امروز وزیر خارجه ترکیه در خصوص این حادثه اظهار تأسف کرده و تسلیت گفت اما تمامی حرف‌های دیگر او در جهت توجیه موضع ترکیه بود.»​

در ارتباط با بالا گرفتن تنش‌ها بر سر مسئله سرنگونی هواپیمای جنگی روسیه، سازمان ناتو با ترکیه اعلام همبستگی کرده ولی در عین حال خواستار تنش‌زدایی در این خصوص شده است.

سازمان ملل، آمریکا، و فرانسه نیز خواستار کاستن تنش‌ها در این خصوص شده‌اند و ایران نیز در مورد این تحولات ابراز نگرانی کرده است.

ادامه حملات هوایی روسیه در محل سقوط سوخو

در همین حال خبر می‌رسد که روسیه روز چهارشنبه در همان منطقه‌ای که جت جنگی‌اش هدف شلیک ترکیه قرار گرفته حملات هوایی سنگینی را آغاز کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حملات بر شمال استان لاذقیه سوریه متمرکز است و هواپیماهای جنگی روسیه حملاتی را هم در استان حلب در نزدیکی مرز سوریه با ترکیه انجام داده و با نابود کردن چندین کامیون، «دست‌کم سه تن» را کشته‌اند.

XS
SM
MD
LG