لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۰۲

هشدار پوتین در مورد «خطر جدی» برای شهروندان روسیه در ترکیه


ولادیمیر پوتین اقدام ترکیه در سرنگونی جنگنده روسی را «خنجر زدن از پشت» به روسیه توصیف کرده بود

به دنبال اقدام ارتش ترکیه در سرنگونی یک جت جنگی روسی و موضع‌گیری‌های دو کشور درباره این رخداد، ولادیمیر پوتین به شهروندان روسیه که در خاک ترکیه به‌ سر می‌برند هشدار داد که خطراتی «جدی» ممکن است متوجه آنها باشد.

خبرگزاری ایتارتاس روز چهارشنبه، چهارم آذر، اظهارات رئیس جمهوری روسیه را بازتاب داده که تاکید کرده در صورت تکرار چنین حوادثی مسکو «مجبور است» به آن پاسخ دهد.

آقای پوتین گفت: «پس از رخداد دیروز ما نمی‌توانیم مانع حوادث دیگر بشویم و اگر چنین حوادثی اتفاق بیفتد، مجبور خواهیم شد که به طریقی پاسخ آن را بدهیم.»

به گفته وی، «شهروندان روسیه در ترکیه به‌ طور حتم در خطر جدی هستند» و او از پیشنهاد وزیر خارجه روسیه به شهروندان این کشور برای خودداری از سفر به ترکیه حمایت می‌کند.

رئیس جمهور روسیه اظهار داشت: «پس از چنین حوادث غم‌انگیزی که به سقوط هواپیمای ما و مرگ خلبان آن منجر شد، این یک اقدام اجباری است و وزارت خارجه کار درستی می‌کند که به شهروندان ما نسبت به خطراتی که تهدیدشان می‌کند هشدار بدهد.»

ولادیمیر پوتین روز سه‌شنبه اقدام ترکیه را «خنجر زدن از پشت» به روسیه توصیف کرده بود، به روسیه‌ای که با «گروه‌های تروریستی» در جنگ است، اما آنکارا تاکید دارد که این جنگنده را به دلیل نقض حریم هوایی ترکیه و پس از چندین بار اخطار سرنگون کرده است.

مقامات ترکیه در عین حال عنوان کرده‌اند که قصد ندارند تنش میان دو کشور بالا بگیرد، اما وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد که مسکو قطعا روابط خود با آنکارا را مورد بازنگری قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری اینترفکس، سرگئی لاوروف اظهار داشت: «وزیر خارجه ترکیه مرگ خلبان روسی را صمیمانه تسلیت گفت و نسبت به آن‌ چه اتفاق افتاده اظهار تاسف کرد، اما او در عین حال می‌خواهد که اقدام ارتش ترکیه را توجیه کند و می‌گوید که هواپیمای روسی حریم هوایی کشورش را نقض کرده است.»

خلبانان جنگنده روسی موفق شده بودند که پیش از سقوط هواپیما از آن خارج بشوند، اما یکی از آنها با شلیک گلوله کشته شد و تنها خلبان دوم نجات یافت که به پایگاه هوایی روسیه بازگشت.

وزیر خارجه روسیه در نهایت عنوان کرده که اقدام ترکیه اگرچه با هدف تحریک مسکو انجام شده، اما روسیه نمی‌خواهد وارد جنگ با ترکیه بشود.

XS
SM
MD
LG