لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۱۷

بحث تغییر محل مذاکرات اتمی «فعلاً مطرح نیست»


خبرگزاری دولتی ایرنا در ایران به نقل از یک «منبع نزدیک» به تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران، اعلام کرد که «بحث جدی» برای تغییر محل مذاکرات اتمی با کشورهای گروه ۱+۵ «فعلاً مطرح نیست.»

براساس این گزارش، این «منبع نزدیک» به تیم مذاکره‌کننده اتمی ایران، روز شنبه ۲۳ خرداد، درعین حال گفت که ««نظراتی» در این زمینه مطرح شده‌است.

ساعاتی پیش از این اظهارات، خبرگزاری صدا و سیما به نقل از «یک منبع آگاه در وین» خبر داده بود که به دنبال انتشار گزارش‌هایی دربارهٔ جاسوسی احتمالی اسرائیل در هتل‌های محل مذاکرات اتمی، تیم مذاکره‌کننده ایران، تغییر محل مذاکرات از وین اتریش «به شهر یا حتی کشوری دیگر را پیگیری می‌کنند.»

در همین حال سفارتخانه‌های ایران در وین و برن با ارسال یادداشت‌های رسمی جداگانه به وزارتخانه‌های امور خارجه اتریش و سوئیس، با ابراز نگرانی نسبت به امنیت محل‌های برگزاری مذاکرات هسته‌ای ایران، از این دولت‌ها خواسته‌اند تا نتایج تحقیقات در این زمینه را در اختیار ایران قرار دهند.

به گزارش روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال»، شرکت حفاظت و امنيت رايانه‌ای «کاسپرسکی» روسیه گفته‌است در سه هتل میزبان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ یک ویروس رایانه‌ای جاسوسی پیدا کرده که به نظر بسیاری از کارشناسان، جاسوسان اسرائیلی از آن استفاده می‌کنند.

با این حال معاون وزير دفاع اسرائيل ضمن رد گزارش‌های مربوط به جاسوسی این کشور از محل مذاکرات اتمی با ایران، چنین گزارش‌هایی را «مضحک» خوانده‌است.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنج‌شنبه ۲۱ خرداد، گفته بود که موضوع جاسوسی احتمالی اسرائیل از مذاکرات اتمی برای ایران «غیرمنتظره نبود» و مذاکره‌کنندگان در طول مذاکرات «همه اقدامات احتیاطی را اتخاذ کرده و می‌کنند».

در همین حال رئیس سازمان پدافند غیر عامل ایران روز شنبه درهمین باره گفت که باید همواره امکان جاسوسی از محل مذاکرات در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامرضا جلالی «استفاده از ابزارهای بومی» را یکی از راهکارها برای مقابله با جاسوسی خواند و افزود که این ابزارها «در اختیار دوستان هم قرار گرفته‌است.»

همزمان با ادامه بحث‌ها دربارهٔ جاسوسی از مذاکرات اتمی، عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه نگارش متن توافق نهایی دربارهٔ برنامه اتمی ایران را ادامه دادند.

هفتمین دور مذاکرات برای نگارش توافق نهایی ایران و گروه ۱+۵ از روز چهارشنبه هفته گذشته در هتل کوبورگ وین آغاز شده‌است.

XS
SM
MD
LG