لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۴۵

شورای عالی اصلاح‌طلبان: مردم برای «جشن پیروزی نهایی» صبر کنند


شورای عالی سیاست‌گذاری انتخاباتی اصلاح‌طلبان روز دوشنبه دهم اسفند با صدور بیانیه‌ای از شهروندان هوادار نامزدهای اصلاح‌طلب خواست تا برای برگزاری «جشن پیروزی نهایی» انتخاباتی صبر کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، این شورا در بیانیه خود نوشته‌است که به خاطر ایام فاطمیه، از عموم مردم «درخواست می‌کند به جهت رعایت شئون اسلامی از برگزاری هرگونه جشن و سرور خودداری فرمایند.»

در ادامه این بیانیه آمده است که «باشد تا جشن پیروزی نهایی را پس از برگزاری مرحله دوم انتخابات در حوزه‌هایی که رقابت‌های انتخاباتی به دور دوم کشیده شده‌است، با حضور همه هموطنان در سراسر کشور برگزار کنیم؛ ان‌شاءالله.»

تازه‌ترین آمار ستاد انتخابات کشور نشان می‌دهد که فهرست ۳۰ نفره مورد حمایت اصلاح‌طلبان همچنان بدون تغییر در صدر فهرست حوزه انتخابیه تهران قرار دارد. استاندار تهران هم گفته‌است که ۳۰۰ هزار رای برای شمارش در این حوزه انتخابیه مجلس باقی مانده است.

مقام‌های انتظامی در ایران در آستانه انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان بارها به کسانی که آنها را «هنجارشکنان انتخابات» و «گروه‌های خودسر» می‌نامند هشدار داده بودند.

این مقامات جزئیاتی در مورد تعریف اصطلاحات «گروه‌های خودسر» و «هنجارشکنان» ارائه نکرده‌اند، اما این اصطلاحات پیش از این از سوی این مقامات برای اشاره به معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ استفاده شده‌ است.

در جریان برگزاری انتخابات تازه برخوردی گزارش نشد اما حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور در ستاد انتخابات کشور، روز یک‌شنبه در جمع خبرنگاران، گفت: «در چند شهر تجمعاتی مقابل فرمانداری‌ها داشتند، اما سیاست ستاد امنیت این بود که با مدیریت موضوع و استفاده از ظرفیت کاندیداها، مانع تنش و درگیری شد.»

حسن کرمی، فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی ایران، روز چهارشنبه از آمادگی این یگان‌ها در قالب «قرارگاه ظفر» برای برخورد با کسانی خبر داد که وی «هنجارشکنان در انتخابات» نامید.

پیش از او، حسین ساجدی‌نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، روز دوشنبه اعلام کرد که پلیس تهران «در زمان تبلیغات نامزدهای انتخاباتی با هواداران جناح‌های سیاسی که اقدام به برگزاری میتینگ و یا هرگونه تنش و درگیری کنند، بر اساس قانون برخورد می‌کند».

حسین اشتری، فرمانده پلیس ناجا، نیز روز یک‌شنبه گذشته در مورد آن چه «گروه‌های خودسر» نامید هشدار داده و خبر داد که ۲۵۰ هزار نفر از مأموران نیروی انتظامی «امنیت انتخابات» را برقرار خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG