لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۵۱

روحانی نیروهای مسلح ایران را از «بازی‌های سیاسی» نهی کرد


حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز سه‌شنبه، ۲۹ فروردین، طی سخنرانی به مناسبت روز ارتش بر «پرهیز نیروهای مسلح از ورود به بازی‌های سیاسی و وسوسه‌های اقتصادی» تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسن روحانی در این مراسم «صلاح و صداق» نیروهای مسلح در ایران را در اجرای توصیه و وصیت روح‌الله خمینی و «تأکیدات» رهبر کنونی جمهوری اسلامی درباره دور بودن از بازی‌های سیاسی دانست.

به گفته آقای روحانی، توصیه و وصیت بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و رهبر کنونی آن این است که «نیروهای مسلح ما باید از بازی‌های سیاسی به دور باشند و هر مقدار فاصله نیروهای مسلح که طبق تأکید امام راحل از سیاست بازی دورتر باشد، آن نیروی مسلح قدرتمندتر و ملت در کنار آن نیروی مسلح خواهد بود.»

رئیس جمهوری ایران اضافه کرد که به باور او ارتش جمهوری اسلامی و «همچنین سایر نیروهای مسلح» در طول ۳۰ سال بعد از جنگ ایران و عراق به این وصیت روح‌الله خمینی و تأکید علی خامنه‌ای «عمل کرده‌اند» و افزود که «این برای ما مهم است.»

این سخنان حسن روحانی در آستانه دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ایران بیان می‌شود که قرار است درست یک ماه دیگر در ۲۹ اردیبهشت‌ماه سال جاری برگزار شود.

از سوی دیگر این تأکیدات رئیس جمهوری ایران در حالی بیان می‌شود که علی سعیدی٬ نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، پیش از این، شعار «فراجناحی» بودن و «بی‌طرفی» در انتخابات را «دروغی بزرگ» خوانده بود.

او پیش از آن نیز گفته‌ بود که «وظیفه ذاتی سپاه، مهندسی معقول و منطقی انتخابات است

پس از این اظهارات علی سعیدی اما رهبر جمهوری اسلامی روز ۲۴ مهرماه ۹۵، سیاست‌های کلی انتخابات را به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت ابلاغ کرد که در بند شانزدهم آن، «جانبداری از داوطلبان» از سوی نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ممنوع اعلام شد.

در واکنش به این ابلاغیه علی خامنه‌ای، رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران، گفت که نیروهای مسلح پیش از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر جمهوری اسلامی هم در انتخابات دخالت نمی‌کردند و تنها به کار «تبیین و روشنگری» می‌پرداختند.

محمدعلی جعفری،‌ فرمانده کل سپاه پاسداران، نیز به تازگی اعلام کرد که «احدی از پاسداران و فرماندهان سپاه همانند گذشته حق دخالت سیاسی و جناحی در انتخابات را ندارند.»

پس از این اظهارات اما، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، در نامه‌ای به فرمانده سپاه پاسداران اعلام کرد که بازداشت مدیران چند کانال سیاسی تلگرامی «موجی از نگرانی» مبنی بر «التزام» نداشتن به وعده دخالت نکردن این نهاد در انتخابات را «برانگیخته است».

سپاه پاسداران و فرماندهان آن بارها انتقادها مبنی بر دخالت این نیرو در انتخابات را رد کرده و آنها را «بی‌پایه و اساس» دانسته‌اند.

این در حالی است که در مقابل برخی از گروه‌های سیاسی در ایران در گذشته این نیروی نظامی و بسیج مستضعفان را متهم به دخالت در انتخابات کرده‌اند.

اشاره منتقدان به ویژه در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ و ۱۳۸۸ مطرح شده است.

به گزارش ایرنا، حسن روحانی روز سه‌شنبه در ادامه سخنانش به مناسبت روز ارتش به مسئله فعالیت نیروهای مسلح در زمینه اقتصادی هم اشاره کرده و گفت که «ورود نیروهای مسلح در وسوسه‌های اقتصادی می‌تواند آنها را از هدف‌های بلند دور کند. وسوسه‌های اقتصادی می‌تواند افکار فرماندهان و نیروهای مسلح را از وظیفه اصلی خود دور کند.»

دیدن نظرات (۱۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG