لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۱۴

شمار کشته‌شدگان پ‌کاکا در عملیات تازه ارتش ترکیه به «۷۷۳ نفر» رسید


شهر «جزیره» ترکیه پس از یکی از تظاهرات‌های ضد دولتی

منابع خبری ترکیه خبر داده‌اند که شصت شبه نظامی دیگر پ‌کاکا در حمله‌ای به وسیله نیروهای امنیتی ترکیه در شهر جزیره (جیزره) در استان «شِرناق» کشته شده‌اند که با این حساب شمار کشته‌شدگان پ‌کاکا در عملیات مناطق جنوب شرقی «جزیره» و محله «سور» شهر دیاربکر به ۷۳۳ نفر رسیده‌است.

به گزارش «دیلی صباح»، حدود ۷۰ شبه نظامی پ‌کاکا در زیرزمینی مخفی شده بودند و ۶۰ نفر از آنان در حمله نیروهای امنیتی ترکیه در روز یکشنبه ۱۸ بهمن کشته شدند.

پ‌کاکا عملیات نظامی علیه ارتش ترکیه را در اواخر ژوئیه ۲۰۱۵ از سر گرفت. از آن زمان تاکنون، بیش از ۲۵۰ عضو نیروهای امنیتی ترکیه به وسیله پ‌کاکا و هزاران شبه نظامی پ‌کاکا نیز به وسیله ارتش ترکیه کشته شده‌اند.

در همین حال، ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد تعداد کشته‌شدگان پ‌کاکا در عملیات مناطق جنوب شرقی «جزیره» و دیاربکر به ۷۳۳ نفر رسیده‌است.

به گزارش «تودیز زمان»، ۱۰ شبه نظامی پ‌کاکا روز شنبه در «جزیره» و ۲ شبه نظامی نیز در محله «سور» شهر دیاربکر کشته شدند. این بیانیه همچنین می‌گوید انواع تسلیحات و مهمات نظامی نیز در حین عملیات کشف شده‌است.

روز شنبه دو نفر نیز در «وان» که مظنون به کمک‌رسانی و پشتیبانی سازمان پ‌کاکا بودند دستگیر شدند.

بیانیهٔ ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه می‌افزاید در همین روز دو نفر مظنون پ‌کاکا که در تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز سوریه به سمت ترکیه بودند به همراه مواد منفجره در وسایلشان دستگیر شدند.

همچنین روز شنبه شش خارجی که مظنون به عضویت در داعش بودند پس از عبور از سوریه در منطقه «غازی‌عینتاب» داخل ترکیه دستگیر شدند.

درگیری‌ها در شهرها هزاران دانش‌آموز دبستانی و دبیرستانی را از رفتن به مدرسه محروم کرده‌است.

رویترز می‌نویسد که از روز چهارشنبه که قانون ممنوعیت رفت‌وآمد در شهر دیاربکر لغو شد صدها نفر از ترس آسیب دیدن در درگیری‌های دولت با پ‌کاکا از این شهر گریخته‌اند.

دیاربکر بزرگ‌ترین شهر جنوب شرق ترکیه و مرکز کردهای آن کشور به‌شمار می‌آید.

به گزارش «آسوشیتد پرس» صدها نفر در روز یکشنبه در اطراف ساختمان سازمان ملل در شهر اربیل در شمال عراق در اعتراض به حملات هوایی ترکیه علیه پ‌کاکا تجمع کردند. منابع محلی گزارش دادند سه پلیس در درگیری با معترضان مجروح شدند.

روز پنج‌شنبه هواپیماهای جنگی ترکیه چندین مقر پ‌کاکا در شمال عراق را بمباران کردند. ستاد فرماندهی نیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد حدود ۴۰ هواپیما نزدیک به ۱۰۰ هدف از جمله انبارهای سلاح و سوخت و همچنین ساختمان‌های مسکونی مورد استفاده به وسیله پ‌کاکا را در مناطق کوهستانی «قندیل» مورد اصابت قرار دادند.

روزنامه «ملیت» به نقل از افکان آلا، وزیر کشور ترکیه، گفته‌است عملیات امنیتی مشابه عملیاتی که برای خارج کردن شبه نظامیان در شهرهای «دیاربکر» و «جزیره» انجام شد در دیگر مناطق شهری نیز صورت خواهد گرفت. وی همچنین گفت برخی مناطق شهری دیگر نیز وجود دارند که ممکن است شبه نظامیان در آنجا اسلحه انبار کرده باشند.

XS
SM
MD
LG