لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۳:۴۸

یک پلیس افغان چهار سرباز آمریکایی را به قتل رساند


یک روز پس از کشته شدن دو سرباز بریتانیایی به دست یک پلیس افغان، بامداد یک‌شنبه ۲۶ شهریور نیز یک پلیس افغان به روی نیروهای ناتو آتش گشود و چهار سرباز آمریکایی را به قتل رساند.

«جیمی گری‌بیل»، سخنگوی نیروهای نظامی بین‌المللی در افغانستان گفت که حادثه بامداد یک‌شنبه در پاسگاهی دورافتاده در جنوب افغانستان رخ داده که به خاطر دورافتادگی محل هنوز اطلاعات کمی مربوط به این حادثه در دست است.

گزارش آسوشیتدپرس حاکی است که این تیراندازی در یک پاسگاه ایست‌بازرسی رخ داده و فرد شلیک‌کننده موفق به فرار از صحنه شده‌است.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی طالبان، به این خبرگزاری گفت که این فرد پلیس از نیروهای طالبان نیست اما افزود که «افراد پلیس افغانستان هم افغان‌اند و می‌دانند که آمریکایی‌ها دشمن ما هستند.»

یک روز پیش از آن، یکی از افراد پلیس افغانستان در ولایت هلمند، واقع در جنوب این کشور، به روی سربازان بریتانیایی آتش گشود و پس از کشتن دو تن از آنها و زخمی کردن سه نفر دیگر، در تبادل آتش با نیروهای ناتو کشته شد.

طی سال جاری تاکنون دست‌کم ۵۱ پرسنل نظامی خارجی در افغانستان به‌دست افرادی از اعضای نیروهای نظامی و انتظامی دولتی افغانستان به قتل رسیده‌اند.

اوایل ماه جاری وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد صدها نفر از سربازان ارتش افغانستان که مشکوک به ارتباط با شورشیان ضددولتی هستند را دستگیر یا اخراج کرده‌است.

نیروهای بین‌المللی هم‌اینک در چارچوب برنامه تعلیم نیروهای انتظامی افغان در حال همکاری با پلیس افغانستان هستند تا پاسگاه‌های مختلف مرزی و ایست‌بازرسی را در این کشور تقویت کنند.

هدف از این برنامه این است که تا پایان سال ۲۰۱۴ تمامی مسئولیت‌های امنیتی این کشور به نیروهای افغان محول شود.

ادامه قتل نیروهای بین‌المللی به دست افراد پلیس افغان یا شورشیانی که از یونیفرم پلیس استفاده می‌کنند در حال حاضر تهدیدی برای همکاری نظامی میان کابل و ناتو به‌شمار می‌آید.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG