لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۰۴

«آزادی ۵۰ نفر» از بازداشت‌شدگان رویدادهای انتخابات از زندان


زندان مرکزی همدان
روز سه‌شنبه اعلام شد که «۵۰ نفر» از محکومان رویدادهای پس از انتخابات «به مناسبت عید غدیر خم» از زندان‌های ایران آزاد شده‌اند.

خبرگزاری نیمه‌رسمی فارس نزدیک به سپاه پاسداران با ذکر این خبر آزاد شدن این محکومین را «به دلیل اظهار ندامت شدید» و «به مناسبت عید غدیر خم» اعلام کرده است.

بنا بر این گزارش، این زندانیان در رویدادهای پس از انتخابات «در خیابان‌ها دست به اغتشاش زده بودند» و محکومیت آنها «اقدامات ضد امنیتی، ایجاد شبکه‌های اخلالگر اجتماعی و ارتباط با عناصر خارجی» بوده ‌است.

این خبرگزاری نام افراد آزاد شده را ذکر نکرد و جزئیات دیگری در مورد آزادی این زندانیان سیاسی ارائه نداد.

روز پنج‌شنبه گذشته نیز ۱۹ تن از زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین تهران که در فهرست کمیسیون عفو و بخشودگی قرار داشتند از این زندان آزاد شدند.

روز جمعه «بامدادخبر»، از پایگاه‌های خبری جنبش دانشجویی، گزارش داده‌ بود که چند فعال سرشناس سیاسی و دانشجویی دیگر نیز قرار است در روزهای پس از آن، از زندان آزاد شوند.

در میان آزادشدگان روز پنج‌شنبه نام ناصر عبدالحسینی و امیررضا عارفی به چشم می‌خورد که پیش از این در مرحله‌ای از حبس خود حتی به اعدام نیز محکوم شده بودند.

از زمان آغاز اعتراضات به نتیجه انتخابات سال ۸۸ که محمود احمدی‌نژاد پیروز آن اعلام شد، موجی از دستگیری‌ها در ایران آغاز شد که این بازداشت‌ها هم‌اینک نیز به‌رغم فروکش کردن ادامه دارد.

از آن جمله، روز یک‌شنبه ساجده کیانوش راد، فرزند یکی از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت، به همراه همسرش، بهروز شاهرخ‌نیا، در تهران بازداشت شدند.

همچنین به گزارش وب‌سایت «کلمه»، پایگاه خبری نزدیک به میرحسین موسوی، روز یک‌شنبه نیروهای امنیتی برخی جوانان اصلاح‌طلب را بازداشت کرده و تعدادی دیگر را به زندان اوین فراخوانده‌اند.

در هفته‌های اخیر همچنین شماری از مسئولان و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه نیز بازداشت و شماری از آنان زندانی شده‌اند.

گزارش‌ها از تهران حاکی است که علی‌اکبر نظری، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه، روز یک‌شنبه توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و در حال حاضر، منصور اسانلو، ابراهیم مددی، رضا شهابی، غلامرضا غلام‌حسینی، مرتضی کمساری و علی‌اکبر نظری، از مسئولان و اعضای این سندیکا، در زندان به‌سر می‌برند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG