لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۹

پنج سال پس از قتل روزنامه‌نگار منتقد پوتین، آمران آن ناشناخته‌اند


راهپیمایی فعالان حقوق بشر در مسکو به افتخار آنا پولیتکوفسکایا.
مقامات دادستانی روسیه در پنجمین سالگرد قتل «آنا پولیتکوفسکایا» روزنامه‌نگاری که به ضرب گلوله به قتل رسید اتهامات جدیدی را علیه افراد مظنون به شرکت در این قتل مطرح کرده ولی هنوز هم در مورد آمران این ترور سکوت را ترجیح داده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در مقاله‌ای یادآوری می‌کند که خانم آنا پولیتکوفسکایا یکی از منتقدان سرسخت سیاست‌های روسیه در جمهوری چچن روز هفتم اکتبر سال ۲۰۰۶ در آسانسور ساختمان مسکونی خود در شهر مسکو با شلیک گلوله به قتل رسید. این ترور توجه بسیاری را به خشونت رایج علیه روزنامه‌نگاران روس جلب کرد و بسیاری هنوز هم سوءظن دارند که دولت یا برخی نهادهای دولتی در این قتل مشارکت داشته‌اند.

عالی‌ترین نهاد تحقیقات قضایی در روسیه روز جمعه اعلام کرد که فردی را به نام «لوم‌علی گایتوکایف» که چچن‌تبار است به جرم طراحی این ترور متهم کرده و اتهامات جدیدی را علیه «رستم محموداف» فرد مظنون به انجام ترور و چند متهم دیگر وارد کرده‌است.

روزنامه «نووایا گازتا» که خانم «پولیتکوفسکایا» برای آن کار می‌کرد از بازداشت فرد مظنون به اجرای ترور و دیگر متهمان استقبال کرده‌است. اما ضمن انتقاد از کندی شدید روند این تحقیقات بیانیه روز جمعه کمیسیون تحقیق را یک گام نمایشی توصیف کرده‌است. «ایلیا» پسر خانم «پولیتکوفسکایا» نیز از مقامات مسئول را به خاطر ناتوانی در تشخیص هویت و بازداشت آمران این قتل به شدت انتقاد کرده‌است.

آنا پولیتکوفسکایا
آنا پولیتکوفسکایا
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید که خانم «پولیتکوفسکایا» در روز تولد ولادیمیر پوتین و در دومین دوره ریاست‌جمهوری وی به قتل رسید. این موضوع سوظن و حدس و گمان‌ها در مورد احتمال دخالت دولت در این قتل به خاطر افشاگری‌های خانم «پولیتکوفسکایا» در مورد قتل عام غیرنظامیان در جنگ چچن را تشدید کرد.

روزنامه «نووایا گازتا» در صفحه اول خود همراه با چاپ عکسی از خانم «پولیتکوفسکایا» نوشته‌است: «او به تنهایی قدرت مطلق حکومت را به چالش می‌کشید.»

ولادیمیر پوتین پنج سال پیش و چند روز پس از قتل این روزنامه‌نگار گفت که مقالات وی تأثیر چندانی نداشت و قتل وی بیشتر از مقالاتش به روسیه ضربه زده‌است.

اوایل هفته گذشته نیز سخنگوی ولادیمیر پوتین در یک مصاحبه تلویزیونی هرگونه دخالت مقامات ارشد دولت در این ترور را تکذیب کرد و گفت: «کسانی که این حادثه را به ولادیمیر پوتین ارتباط می‌دهند، دیوانه‌اند.»

همکاران خانم «پولیتکوفسکایا» به مناسبت پنجمین سالگرد ترور وی یک صفحه فیس‌بوک برای انتشار خاطرات او راه‌اندازی کرده و در آن عکس‌ها، کتاب‌ها و موسیقی مورد علاقه وی را گنجانده‌اند.

روند پرونده

در سال ۲۰۰۹ دو برادر «رستم محموداف» و یک مأمور سابق پلیس مسکو به نام «سرگئی حاجی‌قربانف» به جرم مشارکت در این قتل محاکمه شدند ولی دادگاه آنها را تبرئه کرد. اما پس از آن دیوان عالی روسیه حکم تبرئه آنها را لغو کرد و پرونده را باری دیگر برای انجام تحقیقات به دادستانی سپرد. برادران «محموداف» و «گایتوگایف» بر این اساس بازداشت شدند.

کمیسیون تحقیقات در مورد این قتل روز جمعه اعلام کرد که در موارد جدیدی علیه برادران «محموداف» و «حاجی‌قربانف» اعلام جرم کرده‌است. «حاجی‌قربانف» در بازداشت است ولی برادران «محموداف» آزاد هستند ولی به آنها اعلام شده که شهر محل زندگی خود را ترک نکنند. بیانیه روز جمعه این کمیسیون با این هدف منتشر شده که نشان دهد در مورد این پرونده پیشرفت‌هایی صورت گرفته‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول کمیسیون تحقیقات می‌نویسد که یک افسر ارشد سابق پلیس به نام «دیمیتری پاولوچنکف» نیز متهم شده که برای کمک به طراحی و اجرای این ترور رفت‌وآمدهای «آنا پولیتکوفسکایا» را زیر نظر داشته‌است. این فرد در ماه اوت امسال بازداشت شده‌است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG