لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۲

حبس ابد برای ۱۲ تن در بحرین به اتهام «ارتباط با سپاه پاسداران»


دادگاهی در بحرین ۱۲ شهروند این کشور را به جرم «حمایت از فعالیت‌های تروریستی و دریافت آموزش از سپاه پاسداران ایران» به حبس ابد محکوم کرده‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز سه‌شنبه دوم اردیبهشت این مطلب را از قول «سید هاشم صالح»، وکیل مدافع این افراد گزارش کرده‌است.

این وکیل مدافع روز دوشنبه خبر داده‌است که این دادگاه به‌جز این افراد، در این رابطه دو فرد دیگر را نیز به ۱۵ سال زندان محکوم کرده‌است.

به نوشته آسوشیتدپرس، حکم شش تن از ۱۲ فردی که به حبس ابد محکوم شده‌اند غیاباً صادر شده‌است.

این گزارش، جزئیات بیشتری در مورد این پرونده‌ها به‌دست نداده‌است اما روزنامه «خلیج تایمز» امارات متحده روز سه‌شنبه نوشت که اتهام ۱۲ فرد یادشده «جاسوسی برای سپاه پاسداران و گروه حزب‌الله عراق» است.

به نوشته این روزنامه، در حکم دادگاه جنایی بحرین آمده‌است که «شواهد ثابت می‌کند» که محکومان این پرونده‌ها «بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ برای سپاه پاسداران و گروه حزب‌الله عراق جاسوسی کرده و گروه‌های ترور تشکیل داده‌بودند تا در بحرین ناآرامی به‌وجود آورند.»

این گزارش می‌افزاید که محکومان این پرونده هم‌چنین متهم‌اند که به اعضای گروه خود در خارج از بحرین آموزش می‌داده‌اند.

به نوشته این روزنامه، شش تن از محکومان به «جرم» خود اعتراف کرده و چهار تن نیز اتهامات علیه خود را رد کرده‌اند.

از حدود سه سال پیش که اکثریت شیعه بحرین اعتراض‌هایی را برای برقراری نظام مشروطه آغاز کرده است٬ منامه بارها ایران را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است٬ اتهامی که از سوی ایران رد شده است.

در همین ارتباط جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل که ۱۵ اسفندماه گذشته برگزار شد نیز بحرین ایران را متهم کرد که ضمن حمایت از تروریسم به خشونت‌های مرگبار در این کشور دامن می‌زند.

در مقابل نماینده جمهوری اسلامی ایران در این شورا نیز حکومت سنی‌مذهب بحرین را متهم کرد که به منتقدان خود را به زندان انداخته و شکنجه می‌کند.

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، چندی پیش خطاب به بحرینی‌های شیعه‌مذهب با ذکر این‌که شیعیان بحرین «با وجود مقابله همگان با آنها، پایداری از خود نشان دادند» گفت: «خداوند به شما و پایداریتان برکت دهد.»

در واکنش به این اظهارات، شیخ خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین، اواخر بهمن‌ماه ۹۲ در یک پیام توئیتری نوشته بود: «خامنه‌ای از مردم بحرین می‌خواهد پایداری کند و آنها را نیرومند توصیف می‌کند، متشکرم، ما در مقابل تو پایداری می‌کنیم تا قضای خدا نازل شود.»

وزیر امور خارجه بحرین در توئیت دیگری نیز از مردم ایران خواست که در مقابل «ظلم، مصادره حقوق‌شان، سیاست‌های گرسنه نگاه داشتن و ریخت و پاش اموال‌شان نزد تروریست‌ها در همه جا» پایداری کنند.

این توئیت‌ها اعتراض جمهوری اسلامی را به دنبال داشت و کاردار بحرین در تهران را به وزارت خارجه جمهوری اسلامی کشاند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG